KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Z Kościoła niemieckiego (6)

Z Kościoła niemieckiego (6)

Czy reformy strukturalne są potrzebne, czy konieczny jest jedynie powrót do źródeł Ewangelii? Czy można badać jakość duszpasterstwa? Benedyktynka i benedyktyn sądzeni za pomoc uchodźcom.

Tobias Glenz podkreśla, że „nowa ewangelizacja nie działa bez reform kościelnych”. Glenz wskazuje na stanowisko konserwatystów, w myśl którego Kościół dla ocalenia swojej przyszłości nie potrzebuje reform strukturalnych i doktrynalnych, a jedyne, co jest potrzebne, to odnowa w Jezusie Chrystusie i Jego Dobrej Nowinie. Te argumenty podnosi się przeciwko Drodze Synodalnej w kręgach tradycjonalistycznych. Ich zdaniem jedynym sposobem uzdrowienia jest nowa ewangelizacja i misyjność. Glenz wskazuje na wywiad, którego udzieliła Dorothea Schmidt z ruchu Maria 1.0 (jest to konserwatywny odpowiednik reformistycznego ruchu Maria 2.0).  Zdaniem D. Schmidt konieczny jest powrót do istoty Dobrej Nowiny, pełne pasji głoszenie Ewangelii oraz oferowanie katechezy, która zasługuje na to miano. T. Glenz podkreśla, że to nie są złe życzenia, ale stawia pytanie, jak ma wyglądać nowa ewangelizacja, jeśli nikt nie będzie już jej słuchał. Według Glenza wielkim problemem Kościoła jest utrata wiarygodności. Zdaniem felietonisty nikt nie będzie słuchał instytucji, która wyróżnia się przede wszystkim przez skandale, kochającym się odmawia błogosławieństwa ryczałtowo, utrudnia realne równouprawnienie płci oraz odrzuca ekumeniczne dążenia do widocznej jedności chrześcijan. Tobias Glenz zaznacza, że w obecnej sytuacji nie jest rozwiązaniem zamykanie się przed dialogiem ani frustracja prowadząca do występowania z Kościoła. Konieczne jest współdziałanie wszystkich: środowisk konserwatywnych i liberalnych – a wtedy na końcu procesu odnajdziemy odnowiony, wiarygodny Kościół, któremu może się udać nowa ewangelizacja.

W biskupstwie Spiry (Speyer) rozpoczęto naukowe badanie jakości i efektywności duszpasterstwa. Mając na uwadze malejące środki i rosnące oczekiwania wiernych dotyczące duszpasterstwa, diecezja postanowiła zbadać ten problem przy udziale Centrum Badań nad Praktycznym Duszpasterstwem (Zentrum für angewandte Pastoralforschung) z Bochum. Zdaniem wikariusza generalnego diecezji Andreasa Sturma duszpasterstwo to złożona relacja dotycząca zbawienia, dlatego różnorodność kobiet i mężczyzn zajmujących się opieką duszpasterską jest bogactwem Kościoła. Celem jest profesjonalizacja opieki duszpasterskiej, w której duchowość i organizacja muszą być mocniej ze sobą powiązane.

Benedyktyn z opactwa Münsterschwarzach staje przed sądem, oskarżony o pomoc w nielegalnym pobycie imigrantom, którym udzielił azylu kościelnego. Wcześniej przed sądem stawała za ten sam czyn ksieni opactwa benedyktynek w Kirschlettern, która udzielała azylu kościelnego imigrantkom w potrzebie.

(na podstawie katholisch.de)

O autorze

Fryderyk Zoll

Fryderyk Andrzej Zoll, prof. dr hab., profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Osnabrück, dr h.c. Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu w Tarnopolu. Zajmuje się przede wszystkim europejskim prawem prywatnym i prawem porównawczym. Członek KOD Małopolskie, wcześniej przez wiele lat pełnił tam funkcję wiceprzewodniczącego; członek European Law Institute. W Kongresie członek Zespołu Organizacyjnego Kongresu i grup "Władza", "Państwo - Kościół".

Zostaw komentarz