KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Przegląd prasy włoskiej

Przegląd prasy włoskiej

W sobotę, 27 lutego, papież przyjął na audiencji kierownictwo Konferencji Episkopatu Włoch. Przewodniczący — kardynał Gualtiero Bassetti, sekretarz generalny — biskup Stefano Russo i trzech wiceprzewodniczących: biskup Franco Giulio Brambilla, biskup Mario Meini i biskup Antonino Raspanti przedstawili papieżowi odpowiedź na jego niedawny apel o rozpoczęcie procesu synodalnego we włoskim Kościele. 30 stycznia papież, wspominając V Krajowy Kongres Kościoła we Włoszech (Florencja, 9-13 listopada 2016 roku), zachęcił Kościół włoski do oddolnej, diecezjalnej inauguracji rozmów przygotowawczych do kolejnego spotkania tego typu. (Avvenire, Vatican News

Lutowy numer Donne Chiesa Mondo, miesięcznego dodatku do l’Osservatore Romano, poświęcony jest w dużej części kursowi teologii, jaki w ubiegłym semestrze przeprowadziło Coordinamento Teologhe Italiane (Związek Włoskich Teolożek). Kurs internetowy obejmował wstępne zagadnienia teologiczne widziane oczami badaczek. Referowano także wkład kobiet w poszczególne dziedziny teologii, oraz na przykładach tłumaczono znaczenie włączenia perspektyw obu płci w odczytywanie Objawienia. Liczba rejestracji na kurs przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorek i pokazała, jak wielkie jest wśród włoskich katolików zapotrzebowanie na kobiecy głos w teologii.

Lutowy numer miesięcznika Jesus podejmuje temat przemocy seksualnej wobec sióstr zakonnych. Przypomina najważniejsze badania sygnalizujące ogromną skalę problemu (od słynnego już raportu siostry Maury O’Donohue z 1994 roku po niedawną publikację papieskiej instytucji charytatywnej Missio Aachen) oraz włoską książkę siostry Anny Deodato. W artykule wspomniane są również szczątkowe watykańskie reakcje na problem. Od początku 2019 roku, czasu głośnej publikacji w Donne Chiesa Mondo i wypowiedzi Franciszka w reakcji na nią, wydaje się, że kwestia systemowej odpowiedzi na problem utknęła w martwym punkcie. Tematowi poświęcony został również duży materiał w miesięcznym dodatku do Fatto Quotidiano.

Wiele gazet przypomina również historię konfliktu we wspólnocie monastycznej z Bose, które to zdarzenie Massimo Faggioli określa jako jeden z bardziej bolesnych epizodów włoskiego kościoła posoborowego. Na łamach La Croix International teolog podkreśla ważną rolę, jaką ta założona w 1965 roku wspólnota odegrała w Kościele w ciągu ostatnich 50 lat „poprzez swoje wysiłki na rzecz ekumenizmu, recepcji Soboru Watykańskiego II i ponownego odkrycia Pisma Świętego”. Wiosną zeszłego roku z powodu konfliktu odbyła się w Bose wizytacja, w wyniku której kardynał Pietro Parolin podpisał 13 maja dekret nakazujący historycznemu założycielowi Enzo Bianchiemu, dwóm braciom i jednej siostrze opuszczenie wspólnoty w Bose do końca maja. Bianchi, który nie podporządkował się tej decyzji dostał kolejne ultimatum — do początku Wielkiego Postu. Dziś wiemy, że również niedotrzymane.

O autorze

Zuzanna Flisowska-Caridi

Zostaw komentarz