Podczas Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbyło się w dniach 22 – 23 października 2022 w Łodzi, Kongres Katoliczek i Katolików przedstawił 10 postulatów. Są one skierowane do polskich biskupów i zawierają propozycje działań, które naszym zdaniem mogą posłużyć dobru Kościoła w Polsce.
Z postulatami i uzasadnieniami każdego z nich można również zapoznać się TUTAJ
Kilka dni po zakończeniu Forum tablice PCV, na których zapisano postulaty, zostały wysłane do abp. Adriana Galbasa, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Poprosiliśmy o rozpoczęcie dyskusji z Episkopatem na temat naszych postulatów.
Abp Adrian Galbas odpowiedział Kongresowi Katoliczek i Katolików na początku stycznia 2023, komentując postulaty, ale nie wyrażając chęci podjęcia poważnych rozmów na ich temat. Treść listu przedstawiamy poniżej.
List abp. Adriana Galbasa z 10.01.2023PobierzPo konsultacjach z grupami roboczymi Zespół Organizacyjny Kongresu Katoliczek i Katolików odpowiedział abp. Adrianowi Galbasowi w dniu 30 stycznia 2023. Ponowiliśmy naszą propozycję podjęcia rozmów, która również nie spotkała się z aprobatą abp. Galbasa, jakkolwiek zaprosił on przedstawicieli Kongresu do Katowic na spotkanie z Radą ds. Apostolstwa Świeckich.
Odpowiedź Kongresu z 30.01.2023PobierzCzłonkinie Kongresu Joanna Krupiarz i s. Barbara Radzimińska skorzystały z zaproszenia abp. Galbasa na posiedzenie Rady Apostolstwa Świeckich KEP. Spotkanie, które odbyło się 18 lutego 2023, miało być zgodnie z zapowiedzią poświęcone zagadnieniom synodalnym, ale ostatecznie zostało zdominowane przez tematykę postulatów. Z relacjami uczestniczek można zapoznać się TUTAJ
Wskutek spotkania w Katowicach członkowie Kongresu zostali zaproszeni do współpracy z różnymi grupami (komisjami) działającymi w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Poniżej list abp. Adriana Galbasa w tej sprawie.
List abp. Adriana Galbasa z 21.02.2023PobierzPragnąc nawiązać kontakt z poszczególnymi komórkami, do których abp Adrian Galbas przekazał postulaty Kongresu, w dniu 3 marca 2023 wysłaliśmy do tych instytucji maile oraz listy pocztą tradycyjną.. Przypomnieliśmy, że celem Kongresu jest rozpoczęcie otwartej i partnerskiej rozmowy o konkretnych problemach, z którymi na co dzień borykają się wierni w Kościele. Zadeklarowaliśmy też gotowość do rozpoczęcia dialogu w każdym dogodnym dla obu stron terminie, nie przesądzając z góry o wyniku i spodziewając się, że najpierw zostaniemy wysłuchani w bezpośredniej rozmowie.
2 Komentarze
Moje ateistyczne, subiektywne i tendencyjne obserwacje o teorii i praktyce „współpracy” polskiego Episkopatu z wiernymi:
TEORIA WSPÓŁPRACY (z listu abp. Józefa Galbasa do Kongresu KiK)
„Należy położyć akcent na budowanie zasad zdrowej, opartej na wzajemnej wrażliwości, dialogu i słuchaniu współpracy, gdzie punktem odniesienia będzie wspólna godność i tożsamość chrzcielna wszystkich członków Ludu Bożego”.
PRAKTYKA WSPÓŁPRACY (komentarze członków Rady Episkopatu pod adresem zaproszonych członkiń Kongresu):
– Z jakiej racji akurat wy domagacie się rozmów z Episkopatem o bolączkach Kościoła, kiedy tyle innych grup jest w Kościele i wszystkie te inne grupy się rozmów nie domagają?
– Ilu Was tam w ogóle jest?
– Czy wy się tam w Kongresie przynajmniej modlicie?
– Czy przypadkiem nie zamierzacie wyjść poza doktrynę?!
– Myślicie w stylu klerykalnym: chcecie aby biskupi i księża wszystko za Was robili!
(a w chwilę potem)
– To niebezpiecznie, kiedy świeccy chcą zajmować miejsce duchownych!
– W czym problem? W każdej chwili możecie sobie wyjść sobie z Kościoła, “zagłosować nogami”…
Profesjonalne prowadzenie rozmowy i bardzo obrazowa relacja ze spotkania, dopracowana w każdym calu.