KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Postulaty Kongresu – i co dalej?

Postulaty Kongresu – i co dalej?

Podczas Forum OBECNI W KOŚCIELE, które odbyło się w dniach 22 – 23 października 2022 w Łodzi, Kongres Katoliczek i Katolików przedstawił 10 postulatów. Są one skierowane do polskich biskupów i zawierają propozycje działań, które naszym zdaniem mogą posłużyć dobru Kościoła w Polsce.

Z postulatami i uzasadnieniami każdego z nich można również zapoznać się TUTAJ


Kilka dni po zakończeniu Forum tablice PCV, na których zapisano postulaty, zostały wysłane do abp. Adriana Galbasa, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Poprosiliśmy o rozpoczęcie dyskusji z Episkopatem na temat naszych postulatów.

Abp Adrian Galbas odpowiedział Kongresowi Katoliczek i Katolików na początku stycznia 2023, komentując postulaty, ale nie wyrażając chęci podjęcia poważnych rozmów na ich temat. Treść listu przedstawiamy poniżej.

List abp. Adriana Galbasa z 10.01.2023Pobierz

Po konsultacjach z grupami roboczymi Zespół Organizacyjny Kongresu Katoliczek i Katolików odpowiedział abp. Adrianowi Galbasowi w dniu 30 stycznia 2023. Ponowiliśmy naszą propozycję podjęcia rozmów, która również nie spotkała się z aprobatą abp. Galbasa, jakkolwiek zaprosił on przedstawicieli Kongresu do Katowic na spotkanie z Radą ds. Apostolstwa Świeckich.

Odpowiedź Kongresu z 30.01.2023Pobierz

Członkinie Kongresu Joanna Krupiarz i s. Barbara Radzimińska skorzystały z zaproszenia abp. Galbasa na posiedzenie Rady Apostolstwa Świeckich KEP. Spotkanie, które odbyło się 18 lutego 2023, miało być zgodnie z zapowiedzią poświęcone zagadnieniom synodalnym, ale ostatecznie zostało zdominowane przez tematykę postulatów. Z relacjami uczestniczek można zapoznać się TUTAJ

Wskutek spotkania w Katowicach członkowie Kongresu zostali zaproszeni do współpracy z różnymi grupami (komisjami) działającymi w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Poniżej list abp. Adriana Galbasa w tej sprawie.

List abp. Adriana Galbasa z 21.02.2023Pobierz

Pragnąc nawiązać kontakt z poszczególnymi komórkami, do których abp Adrian Galbas przekazał postulaty Kongresu, w dniu 3 marca 2023 wysłaliśmy do tych instytucji maile oraz listy pocztą tradycyjną.. Przypomnieliśmy, że celem Kongresu jest rozpoczęcie otwartej i partnerskiej rozmowy o konkretnych problemach, z którymi na co dzień borykają się wierni w Kościele. Zadeklarowaliśmy też gotowość do rozpoczęcia dialogu w każdym dogodnym dla obu stron terminie, nie przesądzając z góry o wyniku i spodziewając się, że najpierw zostaniemy wysłuchani w bezpośredniej rozmowie.

O autorze

admin

2 Komentarze

  Moje ateistyczne, subiektywne i tendencyjne obserwacje o teorii i praktyce „współpracy” polskiego Episkopatu z wiernymi:

  TEORIA WSPÓŁPRACY (z listu abp. Józefa Galbasa do Kongresu KiK)

  „Należy położyć akcent na budowanie zasad zdrowej, opartej na wzajemnej wrażliwości, dialogu i słuchaniu współpracy, gdzie punktem odniesienia będzie wspólna godność i tożsamość chrzcielna wszystkich członków Ludu Bożego”.

  PRAKTYKA WSPÓŁPRACY (komentarze członków Rady Episkopatu pod adresem zaproszonych członkiń Kongresu):

  – Z jakiej racji akurat wy domagacie się rozmów z Episkopatem o bolączkach Kościoła, kiedy tyle innych grup jest w Kościele i wszystkie te inne grupy się rozmów nie domagają?
  – Ilu Was tam w ogóle jest?
  – Czy wy się tam w Kongresie przynajmniej modlicie?
  – Czy przypadkiem nie zamierzacie wyjść poza doktrynę?!
  – Myślicie w stylu klerykalnym: chcecie aby biskupi i księża wszystko za Was robili!
  (a w chwilę potem)
  – To niebezpiecznie, kiedy świeccy chcą zajmować miejsce duchownych!
  – W czym problem? W każdej chwili możecie sobie wyjść sobie z Kościoła, “zagłosować nogami”…

  Profesjonalne prowadzenie rozmowy i bardzo obrazowa relacja ze spotkania, dopracowana w każdym calu.

Zostaw komentarz