KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Boże Ciało w Brazylii

Boże Ciało w Brazylii

Tradycyjne praktyki katolickie są niezwykle mocno zakorzenione w kulturze brazylijskiej. Jak w większości krajów Ameryki Południowej, są zdominowane przez procesje, śpiewy i tańce. Obok wielkopiątkowej drogi krzyżowej, inscenizowanej prawie we wszystkich parafiach, drugim najbardziej widocznym na ulicach przejawem tej religijności jest procesja Bożego Ciała. Tu najważniejszym elementem są „dywany” przygotowywane przed procesją.

Wieczorem poprzedzającym to święto ludzie zbierają się przed miejscowym kościołem, przynosząc trociny, piasek, kredę, farby w proszku, fusy z kawy, kapsle, nakrętki od butelek, płatki kwiatów i przeróżne kolorowe elementy, które mogą ozdobić drogę dla Najświętszego Sakramentu. Najpopularniejszym sposobem przygotowania materiału jest mieszanie trocin z farbami w proszku. Czasami, gdy nie ma dostatecznej ilości trocin, zastępuje się je piaskiem. Praca trwa często do samego rana.

Zwykle każde duszpasterstwo lub grupa parafialna mają do zrobienia pewien odcinek dywanu wzdłuż drogi, którą będzie szła procesja. Grupy rywalizują ze sobą chcąc, by ich dywan był najładniejszy. Najpierw zostaje zrobiony szkic przy pomocy kredy. Gdy dywan robiony jest wewnątrz kościoła, na ogół wpierw zostaje rozłożona folia lub papier, na których robi się szkic. Jednocześnie chronią one posadzkę kościelną przed zabrudzeniem farbami. Część ludzi zajmuje się kolorowaniem trocin lub piasku w wiadrach. Po zaznaczeniu brzegów i zrobieniu szkiców można już nanosić kolorowe warstwy dywanu.

W zależności od wielkości parafii i tradycji lokalnej dywany te mają długość od kilkudziesięciu metrów do czasem kilku kilometrów. Umieszczane są na nich wszelakie symbole religijne, napisy czy kontury postaci świętych. W czasie procesji na ogół jedynie kapłan niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem idzie po przygotowanym dywanie. Cała procesja wiernych towarzyszy mu, idąc po dwóch stronach kobierca i z dumą patrząc, jak ich dzieło staje się drogą, po którą stąpa Pan Jezus.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Autora oraz z artykułu Os tapetes coloridos de Corpus Christi em Santana de Parnaíba atraem milhares de turistas

O autorze

Wojciech Mittelstaedt SVD

Jestem misjonarzem Werbistą od 22 lat w Brazylii, jestem również psycholgiem-terapeutą, specjalizującym się w terapii uzależnień. Pracuję w Instytucie Terapeutycznym "Acolher" w Sao Paulo, zajmującym się wsparciem dla osób duchownych (księży, sióstr, seminarzystów, etc.) Przez 9 lat byłem prefektem w seminarium duchownym Misjonarzy Werbistów w Sao Paulo. Posiadam doktorat z psychologii religii.

Zostaw komentarz