Jezuita Bernd Hagenkröd zauważa obawy papieża Franciszka, że Niemcy mogą stać się rozsadnikiem procesu podziałów w Kościele. Taki rezultat- zdaniem jezuity- może wywołać nadmierne podkreślanie niektórych punktów dyskusji, którymi zajmuje się Droga Synodalna, w tym moralnością seksualną (także problemem homoseksualizmu) i święceniem kobiet. W ocenie B. Hagenkröda papież obawia się o utrzymanie jedności Kościoła światowego. Hagenkröd podkreśla, że tematy te powinny stać się przedmiotem rozmowy całego Kościoła światowego i opowiada się za nowymi formatami dialogu, innymi niż synod czy sobór: konieczne jest najpierw otwarcie powszechnej debaty Kościoła.
Biskup Osnabrück, Franz-Josef Bode, wiceprzewodniczący niemieckiej Konferencji Episkopatu, w wywiadzie z Katholisch.de z okazji swoich 70. urodzin, objaśnia, dlaczego Droga Synodalna rozczaruje wiernych i wskazuje na swoje oczekiwania odnośnie dialogu z Rzymem.
Biskup Bode, który w roku 2010 w dramatycznym geście pokutnym położył się na posadzce katedry, podkreśla, że gesty nie wystarczą do rozliczenia się ze skandalami nadużyć seksualnych. Przy tym zaznacza, że obok gestów i próśb o wybaczenie konieczne jest niezależne i transparentne, a także systematyczne zbadanie wszystkich przypadków nadużyć i ujawnienie wyników tych prac. Biskup wskazał też, że nie jest zadowolony z wyników prac zespołu Drogi Synodalnej, któremu on sam przewodniczy: Kobiety w służbie i w urzędach Kościoła. Wskazuje na trudności w uzyskaniu konsensu, choć jednocześnie zauważa, że zespół wypracowuje konkretne możliwości działań tak, aby rola kobiet w Kościele została wzmocniona. Dotyczy to liturgii, nauczania i działalności charytatywnej. W szczególności chodzi o dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu. Biskup wzywa do synodu regionalnego dla Niemiec lub dla całej Europy Zachodniej na wzór tego dla Amazonii. Podkreśla też, że zmiana w Kościele nastąpi nie przez radykalizację żądań, ale przez pogłębiony dialog.
Benedyktyn Nikodemus Schnabel w wywiadzie dla Katholisch.de podkreśla, że jest „fanem Drogi Synodalnej”. Sugeruje , że nieformalne formaty dialogu tworzą rodzaj laboratorium dla dialogu oficjalnego. Natomiast teolog Benedykt Jürgens z Bochum przestrzega przed radykalizacją działań w Kościele jako odpowiedzią na jego kryzys, przede wszystkim przez wykształcenie się swoistego neokonserwatywnego „retrokatolicyzmu”.
Przegląd dyskusji niemieckich na podstawie portalu Katholisch.de
zdjęcie: Dariusz Narowski