KONGRES Katoliczek i Katolików

Nasze opinie

W oczekiwaniu na nową ekologiczną wypowiedź papieża Franciszka w dzień jego patrona – 4 października 2023

W oczekiwaniu na nową ekologiczną wypowiedź papieża Franciszka w dzień jego patrona – 4 października 2023

W grupie „Troska o stworzenie” z niecierpliwością i wielką nadzieją czekamy na zapowiedzianą przez Franciszka ekologiczna adhortację. Papież nie bez powodu kolejny raz zabiera głos w sprawach ekologii.  Prawie żadne z założonych przez państwa i organizacje międzynarodowe celów, których realizacja miałaby powstrzymać zmiany klimatyczne, nie zostały osiągnięte. Także w zakresie powstrzymania wymierania gatunków. Papież najwidoczniej uznał, że musi jeszcze raz ostrzec ludzkość przed środowiskowymi i społecznymi konsekwencjami tego, co ona robi, a właściwie czego nie robi, aby odwrócić trendy wiodące wszystkich w przepaść.

Czekamy szczególnie na konkretne wskazania dla Kościoła, a także na podjęcie tematu zupełnie pominiętego w encyklice Laudato si’ i absolutnie kluczowego dla dramatycznej sytuacji ekologicznej – udziału w niej przemysłowej eksploatacji zwierząt i rosnącej, rozbuchanej w wielu częściach świata konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego. Dane naukowe mówią, że jest to jedna z głównych przyczyn zmian klimatycznych i degradacji środowiska, a czujące istoty traktowane są w sposób okrutny. Sygnatariusze ostrzegają, że nawet gdybyśmy dziś zakończyli wydobycie paliw kopalnych, emisje gazów cieplarnianych z obecnego systemu produkcji żywności spowodowują wzrost globalnej temperatury ponad krytyczne 1,5 stopnia Celsjusza.

W tej sprawie Interfaith Vegan Coalition oraz Plant Based Treaty wysłały 21 września LIST do Papieża Franciszka, w którym wyrażają wielką nadzieję, że w adhortacji zostanie podjęty ten problem.

List powstał z inicjatywy polskiej grupy Chrześcijanie dla Zwierząt (należą do niej także członkowie Kongresowej grupy „Troska o stworzenie”), a podpisało go ponad 50 organizacji i publicznych autorytetów. Sygnatariusze oczekują, że kontynuacja encykliki Laudato Si’, która uczy ludzkość o wewnętrznej wartości wszystkich stworzeń Bożych, ale zupełnie pominęła ten aspekt gospodarowania człowieka na Ziemi, określi ludzką interakcję ze zwierzętami i przyrodą jako ogromnie ważną przyczynę kryzysu klimatycznego i ekologicznego.

Nie ma integralnej ekologii bez naprawy naszych relacji ze zwierzętami i naturą – czytamy w liście.

Głoszona przez Papieża wizja ekologii integralnej musi, według organizacji podpisujących list, obejmować przekształcenie produkcji i konsumpcji żywności. Przejście na dietę roślinną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, przyniesie radykalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń wód i o wiele bardziej racjonalne użytkowanie gruntów, zatrzyma też katastrofalne wymieranie dzikich gatunków życia. Zwierzęta hodowlane stanowią dziś ok. 62% światowej biomasy ssaków, a dzikie ssaki to zaledwie 4%.

Musimy zakończyć naszą przemoc wobec zwierząt. Nie wolno nam sprawiać, by zwierzęta cierpiały i umierały dla naszych zachcianek, rozrywki i sportów, bezużytecznych eksperymentów naukowych. Jesteśmy wezwani do okazywania miłosierdzia i współczucia całemu Bożemu stworzeniu.

Ludzkość musi zrobić ten niezwykle ważny krok w ewolucji swojej moralności i zacząć postrzegać zwierzęta i przyrodę tak, jak widzi je ich Stwórca. Jest to jedyny sposób, w jaki możemy wypełnić nałożony na nas obowiązek, ludzki obowiązek takiego zarządzania, które zapewnia rozkwit wszelkiego życia. Podobnie jak pierwsi święci, którzy żyli w przyjaźni ze zwierzętami i całą naturą, my również musimy żyć z nią w pokoju. Tylko wtedy wdrożyć papieskie nauczanie dotyczące troski o nasz Wspólny Dom.

Cały list, także w języku polskim, i pełna lista sygnatariuszy dostępna jest TUTAJ

Międzywyznaniowa Koalicja Wegańska (założona przez In Defence for Animals) wspiera aktywistów na rzecz zwierząt i przywódców duchowych we wprowadzaniu wartości weganizmu do społeczności religijnych. Koalicja tworzy narzędzia oraz prowadzi kampanie, aby pomóc ludziom wszystkich tradycji wiary i świeckiej mądrości w praktykowaniu ideałów niestosowania przemocy, miłości i pokojowego współistnienia. Koalicja składa się z 43 harmonijnie współpracujących organizacji członkowskich, 4 organizacji sojuszniczych i jednej organizacji partnerskiej Animal Interfaith Alliance składającej się z 17 organizacji.

 Traktat Roślinny jest uzupełnieniem paryskiego porozumienia Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Wzorowany na Traktacie o Paliwach Kopalnych, Traktat Roślinny ma na celu powstrzymanie degradacji krytycznych ekosystemów spowodowanej hodowlą zwierząt i promowanie przejścia na zdrowszą, zrównoważoną dietę roślinną.  

O autorze

Barbara Niedźwiedzka

Informatolog, członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i Animator Laudato si’, redaktorka strony NASZ WSPÓLNY DOM (www.klubtygodnika.pl/nasz-wspolny-dom/), obrończyni zwierząt, działająca m.in. w ramach Grupy Chrześcijanie dla Zwierząt (f). Autorka źródłowego portalu OPOWIEDZZWIERZE.PL (www.opowiedzzwierze.pl)

Zostaw komentarz