KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Gościnność – zaproszenie na Dzień Migranta i Uchodźcy

Gościnność – zaproszenie na Dzień Migranta i Uchodźcy

Najsłynniejsza ikona Rublowa Trójca Święta przedstawia trzech gości Abrahama posilających się pod dębami Mamre.

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia.  Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi,  rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi!  Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami.  Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». (Rdz 18).

Gościnność mieści się w rdzeniu naszej religii i kultury. Jest zarówno źródłem prosperity narodu, jak i kryterium osądu jego członków. Słowa Pana Jezusa opisującego Sąd Ostateczny (Mt 25) „… byłem przybyszem, a przyjęliście mnie” i dalej „… byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie” stawiają nas przed śmiertelnie poważnym zadaniem.

Dzisiaj mierząca się z problemem migracji i uchodźctwa gościnność Europy ponosi sromotną porażkę. Doświadczamy tego zarówno na wybrzeżu Morza Śródziemnego jak i na granicy polsko-białoruskiej. Politycy, komentując swoje decyzje, mówią nam: „Nie ma innego wyjścia. A co wy zrobilibyście na naszym miejscu?” 

Tak, sytuacja jest trudna, ale my nie musimy podawać szczegółowych rozwiązań. Do nas należy natomiast WYRAŻENIE NIEZGODY na bezduszne odbieranie prawa do godnego, bezpiecznego życia ludziom na granicach Europy. Do nas należą też wszelkie dostępne formy pomocy uchodźcom. Nam nie wolno popadać w obojętność, zostawiając rozwiązanie problemów urzędnikom.

Bp Krzysztof Zadarko w bardzo ważnym wywiadzie udzielonym „W drodze” 12/2021 mówi o sytuacji migrantów: Dla mnie jest to klucz do zrozumienia tego, co się dzieje w wielu innych sprawach w Polsce. Uchodźcy to papierek lakmusowy tego, w jakim kierunku idziemy bardziej jako społeczeństwo niż państwo. Za chwilę państwo może być w innych rękach, a społeczeństwo zostanie. I obawiam się, że będziemy mieli jeden wielki chaos, szczególnie w młodym pokoleniu. Bo kiedy myślę o dziesięciu ostatnich rocznikach, które weszły w dorosłość, ludziach w okolicach trzydziestki, to się zastanawiam, jak oni będą chcieli zbudować swoje życie i na czym je oprzeć.

***

Kościół Katolicki od 1914 roku obchodzi Dzień Migranta i Uchodźcy. Patrząc od drugiej strony, można by go nazwać Dniem Gościnności. Od kilku lat obchody Dnia Migranta przypadają na ostatnią niedzielę września. Dzień ten mało obecny jest w świadomości publicznej, więc Kongres Katoliczek i Katolików postanowił w tym roku zorganizować wydarzenia na tę okazję.

Nie spodziewaliśmy się, że nasz projekt przypadnie na czas, gdy problem migracji stanie się narzędziem ostrej walki politycznej. Tym bardziej jednak wydaje się potrzebny.

Tym bardziej też potrzebny jest Wasz udział w naszych obchodach 23 i 24 września. Przyjeżdżajcie do Warszawy lub organizujcie obchody u siebie!

W sobotę 23.09 zapraszamy na spotkanie dyskusyjne o obowiązkach chrześcijan w świetle nauki Kościoła katolickiego – z udziałem ks. Kazimierza Sowy i Natalii Gebert, prezeski fundacji „Dom Otwarty”.

Punktem sobotniego programu, który chcemy szczególnie zarekomendować, będzie spotkanie z poetami ukraińskimi i białoruskimi przebywającymi w Polsce. Będzie rozmowa i prezentacja utworów z imponującej dwujęzycznej serii „W obliczu wojny”, publikowanej przez wydawnictwo „Pogranicze” z Sejn. Potwierdzili już swój przyjazd Iryna Mularczuk i Andriej Chadanowicz.

W niedzielę 24.09 odprawiona będzie przez ks. biskupa Krzysztofa Zadarko msza św. w intencji migrantów i uchodźców.

Bardzo cieszymy się, że udało nam się wejść we współpracę z ośrodkiem oo. Jezuitów „Jesuit Refugee Service Poland” przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który organizował już podobne wydarzenia.

Naszym wkładem w uroczystość będzie „Modlitwa bez granic” organizowana według scenariusza znanego Kongresowi z poprzednich dwóch lat. Zapraszamy też do organizacji „Modlitwy bez granic” koordynatorów miast. Prześlemy im szczegółowy scenariusz.

Przyjdźcie koniecznie! Do zobaczenia na spotkaniach.


Harmonogram spotkania:

– Sobota 23.09.23 – organizowane przez Kongres Katoliczek i Katolików
Adres: Stowarzyszenie Wolnego Słowa, ul. Marszałkowska 7 ( wejście od ul. Emila Zoli) Warszawa

16:00
Rozmowa i dyskusja na temat: „Obowiązki chrześcijan wobec uchodźców w świetle Ewangelii i nauki soborów” – z udziałem ks. Kazimierzem Sowy i Natalii Gebert – prezeski Fundacji Dom Otwarty.

17: 30
Spotkanie z poetami ukraińskimi i białoruskimi przebywającymi w Polsce. Prezentacja utworów z serii „W obliczu wojny”. Gośćmi będą Iryna Mularczuk i Hanna Osadko.

– Niedziela 24.09.23 -organizowane przez Jesuit Refugee Service Poland – JRS oraz Kongres Katoliczek i Katolików
Adres: Kościół św. Andrzeja Boboli
Rakowiecka 61, Warszawa

11:30
Wykład Jezuity Rafała Bulowskiego „Jakie mamy obowiązki jako wierni Kościoła Katolickiego wobec osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w świetle Ewangelii i nauk Soboru watykańskiego II”,
a po nim wspólna dyskusja oraz na zakończenie modlitwa za uchodźców zmarłych na pograniczu polsko – białoruskim.

https://fb.me/e/6hHX2rRlc
Sala K w Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61

13:00
Msza święta pod przewodnictwem jego Ekscelencji bp. Krzysztofa Zadarko.
https://fb.me/e/4HeQ4UHCu

Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61

14: 00
Modlitwa bez granic na dziedzińcu zaraz przy tylnym wyjściu Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

https://www.facebook.com/KongresKatoliczekIKatolikow/videos/1137989987588560
https://www.facebook.com/KongresKatoliczekIKatolikow/videos/1041608390346367

Bp Zadarko w Dniu Migranta i Uchodźcy: trzeba jednocześnie chronić granice i ludzką godność (ekai, 24.09.2023)

O autorze

Adam Jasionek

1 Komentarz

    „Tak, sytuacja jest trudna, ale my nie musimy podawać szczegółowych rozwiązań.” – to zdanie pokazuje obłudę całego tekstu. My manifestujemy gościnność, miłosierdzie, życzliwość, świętość … a brzemię niech niosą inni, nie przez jeden „sezon turystyczny”, ale przez lata, dziesiątki lat. (Łk, 11, 46)

    „Za chwilę państwo może być w innych rękach, a społeczeństwo zostanie. I obawiam się, że będziemy mieli jeden wielki chaos, …” – co bp Zadarko zrobił aby „ręce w których teraz jest państwo” były uczciwe i przyzwoite, czy występował przeciwko kłamstwu, głupocie i nienawiści, które niszczy Polskę, a które szerzą „szczególnie gorliwi” katolicy??

Zostaw komentarz