Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca zdecydował się wesprzeć akcję “Kościół wolny od polityki”. Bardzo dziękujemy!
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest to jedyny fundusz w Polsce, finansowany wyłącznie ze środków od obywateli i obywatelek, który na taką skalę wspiera lokalnych aktywistów i organizacje społeczne. Wspiera tych, którzy bronią praw obywatelskich i patrzą władzy na ręce.
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca działa jako wyodrębniony fundusz prowadzony przez Fundację dla Polski. Fundacja, która powstała na początku transformacji demokratycznej w Polsce, od pierwszych lat prowadzonej działalności realizowała inicjatywy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Inicjatorami jej powstania byli m.in. Bronisław Geremek, Stefan Meller, Andrzej Wajda i Jerzy Turowicz. Fundacja odgrywała i odgrywa ważną rolę we wspieraniu aktywności obywatelskiej i rozwoju filantropii w Polsce. Henryk Wujec koordynował w Fundacji dla Polski w latach 2003-2010 Program Rozwoju Regionalnego i Lokalnego. Członkowie Komitetu Społecznego na Rzecz Funduszu Obywatelskiego wspólnie uznali, że ze względu na doświadczenie oraz potencjał, to właśnie Fundacja dla Polski będzie najlepszą instytucją, w ramach której Fundusz rozpoczął swoją działalność. Fundacja, w porozumieniu z Komitetem prowadzi obsługę Funduszu i dystrybucję zgromadzonych środków.
Społeczny Komitet na rzecz Funduszu Obywatelskiego został powołany przez osoby fizyczne związane z działającym w latach 2001-2015 Stowarzyszeniem na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych. Komitet wyznacza kierunki działania Funduszu, obszary i formy wsparcia udzielanego przez Fundusz. Komitet, obok Komisji Oceniających, które przyznają wsparcie w ramach konkursów grantowych, decyduje o przyznaniu wsparcia z Funduszu w ramach procedury grantów na zaproszenie.
Co wyróżnia Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca?
Niezależność
Działania finansujemy z wpłat od obywateli i obywatelek.
Elastyczność
Dostosowanie wsparcia do aktualnych potrzeb społeczeństwa obywatelskiego.
Szybkość
Działanie bez zbędnych formalności.
Lokalność
Szeroka sieć kontaktów w środowisku organizacji społecznych, dzięki temu nawet małe kwoty wsparcia robią dużą różnicę.
Roztropność
Umiejętność wsparcia zarówno lokalnych inicjatyw, jak i działań ogólnopolskich o strategicznym znaczeniu
Fundusz Obywatelski, za zgodą rodziny, od sierpnia 2020 roku nosi imię Henryka Wujca, który uosabiał przywiązanie do wartości takich jak odwaga, wrażliwość na los krzywdzonych, osobista integralność i najlepiej pojęty – otwarty na innych – patriotyzm.
Henryk Wujec (1940-2020), fizyk, działacz opozycji demokratycznej, polityk i działacz społeczny, współorganizator akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, członek Komitetu Samoobrony Społecznej “KOR”, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek władz NSZZ „Solidarność”, w latach osiemdziesiątych więzień polityczny, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm w latach 1989-2001, wiceminister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, doradca ds. społecznych Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przewodniczący Forum Polsko-Ukraińskiego, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, realizator Programu Rozwoju Produktów Regionalnych i Lokalnych w Fundacji dla Polski; współzałożyciel i prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, tutor w Szkole Liderów.
Człowiek niezwykłej wrażliwości, pracowitości i odwagi. Orędownik i praktyk dialogu. Był i pozostaje inspiracją i wzorem dla kilku pokoleń ludzi, zaangażowanych w sprawy publiczne w Polsce.
Materiały pochodzą ze strony https://www.funduszobywatelski.pl/
Zostaly udostępnione dzięki uprzejmości Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.