KONGRES Katoliczek i Katolików

Nasze opinie

Anna Maria Rizzo: Co przyniesie nasza akcja?

Anna Maria Rizzo: Co przyniesie nasza akcja?

O prognozach w kontekście naszej akcji mówi jedna z trzech filarów kampanii społecznej Kościół wolny od polityki – Anna Maria Rizzo.

Czy zrealizowanie postulatów akcji Kościół wolny od polityki” może pozytywnie wpłynąć na ochronę uczuć religijnych? W jaki sposób?

Postulaty proponowane w ramach kampanii społecznej „Kościół wolny od polityki” mogą, a nawet powinny, pozytywnie wpłynąć na ochronę uczuć religijnych. Tematy naszej kampanii stanowią konkretne ramy dla religii w życiu państwa i społeczeństwa. Celem akcji jest wskazanie granicy między państwem (polityką) a kościołem, która powinna zapewnić ochronę uczuć religijnych każdego obywatela, bez względu na jego wyznanie, co również jest zagwarantowane w Konstytucji. Podkreślanie autonomii państwa i kościoła jest kluczowym zagadnieniem naszej kampanii. Omawianie tematów takich jak konkordat, sekularyzacja czy wpływy hierarchów kościelnych na kształt ustaw ma na celu pokazanie ekstremalnych sytuacji, jakie zdarzają się w Polsce w kontekście funkcjonowania kościoła i jego relacji z polityką.

Strach przed zmianami często wiąże się z niewiedzą, z nieznanym. Jakiej wiedzy najbardziej brakuje tym osobom, które obawiają się oddzielenia interesów państwa i Kościoła?

Największym problemem relacji między polityką a kościołem jest częsty brak świadomości społecznej dotyczącej zakresu tego zjawiska. Pozornie może się wydawać, że to tylko politycy wykorzystują swój wizerunek, aby zbudować swoją pozycję jako osoby bardziej duchowej i atrakcyjnej dla dużej części elektoratu, która jest wierząca. Może się wydawać, że takie zachowanie jest niewinne i dla dużej części elektoratu jest to tylko informacja o wartościach danej osoby, ale jest to jednak celowe działanie i dość nieetyczne. Pozwala to na wykorzystanie kwestii intymnej, jaką jest wiara człowieka i jego doświadczenia duchowe, wykorzystując sferę sacrum dla własnych korzyści i pomijając reperkusje, jakie może to wywołać na pozostałych obywatelach. Jednak częstym zjawiskiem jest wykorzystywanie pozycji władzy i wpływu, jakie mają duchowni na swoich wiernych, do promowania partii politycznych lub polityków na ambonach poprzez wskazywanie „dobrych” kandydatów według standardów kościoła lub zapraszanie polityków na ambonę, jak miało to miejsce np. ostatnio w katedrze kaliskiej. Powoduje to zaburzenie równowagi między państwem świeckim a kościołem. Osoby, które obawiają się zachowania etycznego dystansu między państwem a kościołem, powinny pamiętać, że swoboda wyznania zawarta w Konstytucji jest podstawą istnienia demokratycznego państwa i zapewnia bezpieczeństwo i swobodę wszystkich jego obywateli. Nie zmienia to wartości, które większość Polaków wyznaje, ponieważ stanowią one część naszej kultury, a właśnie ta autonomia i swoboda wyznania powoduje wolność, z której cieszymy się w naszym kraju. Tutaj nie powinno być strachu, a jedynie wytchnienie związane z dbaniem o wartości zaznaczone w Konstytucji, która chroni obywateli w sposób zdecydowanie bardziej kompleksowy niż kościół.

Czy akcja „Kościół wolny od polityki” jest szansą na zatrzymanie procesu laicyzacji społeczeństwa polskiego?

Proces laicyzacji jest ściśle związany z postawą państwa w stosunku do kościoła. W Polsce wiara katolicka pełni ważną rolę nie tylko w kontekście wyznania, ale również kultury i historii. Wiara i Kościół jednoczyły ludzi w Polsce przez lata i są jednym z wielu elementów, które pozwoliły naszemu narodowi przetrwać mimo trudnych sytuacji, takich jak wojna czy stan wojenny. Jednak musimy pamiętać, że Polska od lat była domem również dla innych wyznań i stanowiła miejsce wolności współistnienia różnych ludzi. Politycy i władza często korzystają z tego newralgicznego i emocjonalnego związku naszego narodu z katolicyzmem. Jednak poprzez obecne próby wykorzystywania kościoła przez polityków oraz nadużywanie tego zainteresowania przez niektórych księży, społeczeństwo coraz bardziej sprzeciwia się kościołowi, zaprzeczając długiej relacji, jaką Polacy mają z wiarą katolicką. W ramach naszej kampanii społecznej wskazujemy na możliwe rozwiązania sytuacji, które zniechęcają ludzi do kościoła. Kościół wolny od polityki, skupiający się na aspekcie duchowym i pomagający w relacji z Bogiem, może przybliżyć polskie społeczeństwo do wiary i pokazać wartości, jakie powinny nim kierować.


Tekst pochodzi z numeru 5/13.07.2023 Naszego Tygodnika – gazetki projektu społecznego „Kosciół wolny od polityki”. Cała gazetka TUTAJ

O autorze

Kościół wolny od polityki

Nasz projekt jest odpowiedzią na problem zakulisowych koneksji urzędników państwowych i kościelnych w Polsce, które są sprzeczne z obowiązującym w niej prawem. Mimo że poruszamy tematy dotyczące państwa i Kościoła, nasz projekt ma charakter ogólnospołeczny, co oznacza, że nie będziemy w jego ramach agitować politycznie, partyjnie lub religijnie. Każdego tygodnia na naszej stronie będą pojawiały się spoty, w których pojawią się treści szczególnie ważne dla naszego projektu. Znajdziecie je w wielu miejscach w internecie.

Zostaw komentarz