KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Zaproszenie na Modlitwę bez granic

Zaproszenie na Modlitwę bez granic
„Modlitwa bez granic to modlitwa za świat, który jest wspólnotą wszystkich ludzi i w którym o człowieczeństwie  nie decyduje to, gdzie ktoś się urodził". 
Prof. Fryderyk Zoll

Idea Modlitwy bez granic powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko- białoruskiej. Modlimy się za wszystkich, którzy zmuszeni są opuścić swoje domy i z narażeniem życia szukają pokoju oraz godnych warunków.

Jako osoby wierzące uznajemy, że wszyscy ludzie są dziećmi Bożymi, a świat jest naszym wspólnym domem. Miłość Boga do człowieka nie jest zależna od koloru skóry czy wyznawanej religii. Nie da się jej zamknąć w granicach państwa, rasy czy narodu. Szacunek, troska, poszanowanie godności nie są tylko dla wybranych. Należą się wszystkim. Nasza wiara przynagla nas do upominania się o los bliźniego, któremu dzieje się krzywda. Na nas katolikach spoczywa wielka odpowiedzialność. Zacytujmy List Chrześcijan z 2021 roku: „Gdy na terenie naszego kraju życie tylu osób znajduje się w niebezpieczeństwie, Chrystus daje nam jasną wskazówkę: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40)”.

Modlitwa odbywa się na placach. Kkażdy może podejść i dołączyć, jeśli poczuje takie pragnienie. Często wiąże się to ze staniem na mrozie, w śniegu i deszczu, ale i to jest cennym doświadczeniem przybliżającym nas do tych, za których się modlimy. Wielu uczestnikom towarzyszy refleksja – My marzniemy tylko chwilę, oni spędzają pod gołym niebem wiele tygodni, czasem miesięcy”.

Kongres zorganizował dwie akcje modlitewne: w grudniu 2021 r odbyło się „Adwentowe czuwanie w intencji migrantów i uchodźców”. Modlitwa odbyła się w dziesięciu miastach w Polsce. Zgromadziła katolików, luteran, wyznawców judaizmu, islamu i buddyzmu. Kolejne spotkanie odbyło się w Wielkim Poście w pięciu miastach w Polsce pod hasłem „Solidarni z przybyszami – wielkopostne czuwanie o pokój na świecie”.
Relacje z tych spotkań na stronie: https://www.facebook.com/modlitwa.bez.granic

Gorąco zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę.

Miejsca modlitwy:

9 grudnia 2022

  • Warszawa – przed kościołem Środowisk Twórczych PW św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta na placu Teatralnym – godz. 19:00
  • Katowice – przed kościołem Dominikanów na ul. Sokolskiej – godz. 21:00

8     grudnia 2022

  • Kraków – na placu Mariackim obok Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Barbary – godz. 19:00
  • Gdynia – Chylonia – przed kościołem św. Mikołaja na ul. św. Mikołaja – godz. 19:30
  • Wrocław – przed bocznym wejściem do kościoła Dominikanów na placu Dominikańskim – godz. 20:00
O autorze

admin

1 Komentarz

    Owocna jest modlitwa w duchu i prawdzie. Niestety wokół sprawy migrantów jest pełno nieprawdy, manipulacji, kłamstwa i głupoty. Niestety. I to zarówno ze strony świeckich katolików, biskupów, jak i ze strony ateistów, różnej maści areligijnych działaczy, lewicy …

Zostaw komentarz