KONGRES Katoliczek i Katolików

Postulaty

Uzasadnienie – Postulat VIII

Uzasadnienie – Postulat VIII

Uzasadnienie – Postulat VIII

Problem migracji ludności w świecie domaga się obecnie także w Polsce nowej profesjonalnej odpowiedzi duszpasterskiej ze strony Kościoła. Sercem ładu społecznego jest szacunek dla człowieka – bliźniego i tworzenie przyjaznej mu przestrzeni.

Dotychczasowe strategie wobec wyzwań masowego napływu ludności są niewystarczające. Niektóre z przyjętych rozwiązań prowadzą do eskalacji przemocy i łamania praw człowieka. Ewangelia uwrażliwia nas na los bliźniego bez względu na jego narodowość czy wyznawaną wiarę i przynagla do spieszenia mu z pomocą, gdy dzieje mu się krzywda. Działania, które uderzają w godność człowieka, nie mogą podobać się Bogu. W imię obrony wartości chrześcijańskich nie możemy godzić się na przemoc, gdyż to zaprzecza  wartościom, jakie wyznajemy.

Postulujemy utworzenie instytucji do spraw migracji, która wypracowywałaby strategie przyjmowania przybyszów w naszym kraju spójne z Ewangelią. Zapraszamy do jej współtworzenia bp. Krzysztofa Zadarko, a także istniejące już organizacje oraz ludzi nauki, zajmujących się kwestiami migracji. Rolą postulowanej instytucji byłoby zbieranie wiedzy dotyczącej problemów migracji – zarówno od teoretyków jak i praktyków – oraz projektowanie pożądanych rozwiązań formalnych i organizacyjnych.

Chcemy pracować nad racjonalnymi, pozytywnymi scenariuszami działań, żeby „problem migracji” przekształcić w to, czym w istocie jest, czyli w wielką szansę dla przybyszów i dla gospodarzy.

Treść postulatu VIII

Apelujemy do bp Krzysztofa Zadarko o utworzenie w ramach struktur kościelnych organizacji III sektora, która działania duszpasterskie na rzecz praw i codziennych losów migrantów uczyni profesjonalnymi i skutecznymi na miarę współczesnych wyzwań.

Podczas zorganizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików Forum OBECNI W KOŚCIELE (Łódź, 22 – 23. 10. 2022) przedstawiono 10 postulatów skierowanych do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Nasze postulaty są owocem prawie dwuletnich dyskusji i przemyśleń w grupach roboczych Kongresu. Oczekujemy, że poruszą zarówno tych, którzy sprawują władzę w Kościele, jak i wszystkich innych, dla których Kościół nie jest obojętny i którzy chcą czuć się za niego odpowiedzialni.

Wszystkie postulaty można znaleźć TUTAJ

O autorze

admin

Zostaw komentarz