KONGRES Katoliczek i Katolików

Postulaty

Uzasadnienie – Postulat IX

Uzasadnienie – Postulat IX

Uzasadnienie – Postulat IX

Wiedza naukowa i codzienne obserwacje mówią o dramatycznym niszczeniu stworzonego przez Boga świata, zagrażającym życiu obecnych i kolejnych pokoleń. Proces ten przejawia się w ekspansywnej, nieetycznej eksploatacji zasobów Ziemi i skutkuje zmianami klimatu, skażeniem środowiska, zanikaniem bioróżnorodności, a w efekcie także niesprawiedliwościami społecznymi. Bezdusznie i okrutnie traktowane są zwierzęta. Najbardziej drastycznym przejawem upadku moralnego są wywoływane wojny, niejednokrotnie z bluźnierczym powoływaniem się na Imię Boga. Wszystkie te zjawiska mają wymiar etyczny. Ich przyczynami są chciwość, pycha, niesprawiedliwość, zawiniona niewiedza, a skutkami: choroby, bieda, wykluczenie, cierpienie i śmierć. W 2015 r. papież Franciszek w encyklice Laudato si’, bazując na eksperckiej wiedzy, przedstawił wszechstronnie dramatyczny los Stworzenia i wezwał wszystkich ludzi do ekologicznego nawrócenia w duchu Ewangelii. Nawrócenie ekologiczne nie jest możliwe bez edukacji i pogłębienia duchowości, bez postrzegania Boga w Stworzeniu i świadomości obowiązków nas, ludzi wobec słabszych oraz wobec wspólnego nam środowiska życia. My jako katolicy, łącząc naszą wiarę z troską o stworzenie, powinniśmy zrobić wszystko, aby zatrzymać niedobre zjawiska w imię miłości Boga i bliźniego, a nasi pasterze powinni inicjować i mocno wspierać działania zmierzające do ocalenia stworzonego przez Boga świata i nas samych.

Treść postulatu IX

Postulujemy, aby za zachętą ze strony biskupów, powstawały w parafiach grupy świeckich i duchownych, którzy w duchu encykliki Laudato si’ podejmą działania łączące troskę o środowisko z wiarą.

Podczas zorganizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików Forum OBECNI W KOŚCIELE (Łódź, 22 – 23. 10. 2022) przedstawiono 10 postulatów skierowanych do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Nasze postulaty są owocem prawie dwuletnich dyskusji i przemyśleń w grupach roboczych Kongresu. Oczekujemy, że poruszą zarówno tych, którzy sprawują władzę w Kościele, jak i wszystkich innych, dla których Kościół nie jest obojętny i którzy chcą czuć się za niego odpowiedzialni.

Wszystkie postulaty można znaleźć TUTAJ

O autorze

admin

Zostaw komentarz