KONGRES Katoliczek i Katolików

Postulaty

Uzasadnienie – Postulat VII

Uzasadnienie – Postulat VII

Uzasadnienie – Postulat VII

Grupa „Relacje międzywyznaniowe dziś i jutro” przyglądała się przez ostatni rok stosunkom Kościoła rzymskokatolickiego z Kościołami innych wyznań, a szczególnie relacjom pomiędzy wiernymi różnych Kościołów. Z obserwacji wynika, ze stan świadomości ekumenicznej jest w Polsce na niezwykle niskim poziomie. Tak wierni jak i duchowni rzadko starają się tworzyć dobry klimat pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań, nie dążą do usuwania wzajemnych uprzedzeń i sporadycznie podejmują dialog. Jesteśmy największym Kościołem w Polsce, a boimy się konwersji, prozelityzmu i wymieszania kulturowego. Za jeden z bardzo konkretnych, ważnych i pilnych do rozwiązania problemów utrudniających pozytywne budowanie relacji międzywyznaniowych uważamy przeciągający się brak wprowadzenia deklaracji „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia”; to jest dokument, który od 2011 oczekuje na zatwierdzenie przez Watykan. Deklaracja została podpisana już przez wszystkie Kościoły skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej i czekamy na jej zatwierdzenie jedynie przez Kościół rzymskokatolicki! A przecież w wielu krajach Europy odpowiadające tej deklaracji dokumenty już dawno zostały wdrożone. W Polsce praktyki aktualnie stosowane, oparte na wcześniejszych regulacjach, nie wyrażają ducha chrześcijańskiej jedności i miłości. Pomimo powszechnego nauczania podkreślającego znaczenie rodziny w życiu Kościoła oraz jej najwyższą wartość w wychowaniu dzieci Kościół rzymskokatolicki zwleka z zatwierdzeniem i wdrożeniem w życie dokumentu, który wzmocniłby i ułatwił funkcjonowanie rodzin powstających z małżeństw międzywyznaniowych. Postulujemy zatem podjęcie wszelkich możliwych działań, aby ten dokument został ostatecznie zatwierdzony.

Pokazałoby to otwartość Kościoła rzymskokatolickiego na dialog i dałoby możliwość pogłębienia współpracy duszpasterskiej między Kościołami. Wydaje nam się to szczególnie ważne dziś, w dobie tak intensywnych migracji, zwłaszcza ludzi młodych. A dobrze funkcjonujące małżeństwo mieszane to przykład praktykowania jedności chrześcijańskiej – do czego wzywa Chrystus.

Treść postulatu VII

Domagamy się jak najszybszego zatwierdzenia przez Kościół rzymskokatolicki dokumentu „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia”.

Podczas zorganizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików Forum OBECNI W KOŚCIELE (Łódź, 22 – 23. 10. 2022) przedstawiono 10 postulatów skierowanych do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Nasze postulaty są owocem prawie dwuletnich dyskusji i przemyśleń w grupach roboczych Kongresu. Oczekujemy, że poruszą zarówno tych, którzy sprawują władzę w Kościele, jak i wszystkich innych, dla których Kościół nie jest obojętny i którzy chcą czuć się za niego odpowiedzialni.

Wszystkie postulaty można znaleźć TUTAJ

O autorze

admin

Zostaw komentarz