KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Watykan podkreśla ekumeniczne znaczenie Synodu. „Papież nie jest ponad Kościołem”

Watykan podkreśla ekumeniczne znaczenie Synodu. „Papież nie jest ponad Kościołem”

Droga synodalna może przynieść wielkie owoce na płaszczyźnie ekumenicznej – uważa kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów.

W wywiadzie, który dla Vatican Media przeprowadził Andrea Tornielli, kardynał podkreśla ekumeniczne znaczenie Synodu, który w październiku tego roku rozpocznie się w Rzymie i we wszystkich diecezjach świata. Jego zdaniem, synodalność jest sposobem uczestnictwa wszystkich w drodze Kościoła. – Ta wielka wizja jednoczy tradycję Kościoła Wschodniego i Zachodniego, dając Kościołowi synodalnemu jedność, której brakowało nawet w Kościele pierwszych wieków, gdy funkcję jedności pełnił cesarz. Franciszek przypomina, że synodalność jest konstytutywnym wymiarem Kościoła. Papież nie jest ponad Kościołem, ale w jego środku, jako jeden z ochrzczonych oraz w kolegium biskupów jako biskup wśród biskupów, powołany jednocześnie – jako Następca Piotra – do kierowania Kościołem rzymskim, który w miłości przewodniczy wszystkim Kościołom – powiedział kardynał.

Hierarcha zauważył, że przed pontyfikatem Franciszka długo mówiono o komunii jako elemencie konstytutywnym Kościoła. – Dziś jest jasne, że ta komunia jest albo synodalna, albo w ogóle nie jest komunią. Bo synodalność jest komunią Kościoła i Ludu Bożego. W procesie synodalnym, w tej wspólnej wędrówce ludu z jego pasterzami, uczestniczą wszyscy, każdy zgodnie ze swoją funkcją. W ten sposób Lud Boży, Kolegium Biskupów i Biskup Rzymu, pod przewodnictwem Ducha Świętego, posuwają Kościół drodze – powiedział kard. Grech. Sekretarz Synodu zauważył, że w przeszłości zbyt mocno kładziono nacisk na jedność wśród samej hierarchii. – Zrodziło to nawet myśl, iż jedność w Kościele można osiągnąć jedynie przez wzmocnienie władzy pasterzy. Pod pewnymi względami taka droga była konieczna, gdy po Soborze Watykańskim II pojawiły się różne formy niezgody. Nie może to być jednak zwyczajny sposób przeżywania komunii kościelnej. Dlatego komunia staje się uczestnictwem wszystkich w życiu Kościoła. I proces synodalny bardzo dobrze to pokazuje – powiedział kardynał.

Zwołanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów ogłosił w marcu ub. roku papież Franciszek. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku przełożono go o rok, celowo wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Jak powiedział abp. Stanisław Gądecki, elementem polskiego procesu synodalnego powinien być m.in. Kongres Katoliczek i Katolików. 

Współczesna instytucja Synodu Biskupów jako organu doradczego papieża jest owocem obrad Soboru Watykańskiego II. Ustanowił ją Paweł VI w 1965 r., jednak do czasów Franciszka miała ona mocno ograniczone znaczenie w procesie zarządzania Kościołem.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

1 Komentarz

    Wokół nas dzieje historia o nieprawdopodobnym znaczeniu dla Kościoła. Otwierają się okna niezliczonych możliwości. Byleby tego czasu nie przespać.

Zostaw komentarz