KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Przewodniczący KEP: kontynentalne, europejskie obrady Synodu Biskupów odbędą się w Pradze

Przewodniczący KEP: kontynentalne, europejskie obrady Synodu Biskupów odbędą się w Pradze

Kontynentalny etap procesu synodalnego będzie miał miejsce w Pradze – ujawnił abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Podkreślił, że decyzję tę podjęła właśnie Rada.

Kontynentalny etap Synodu Biskupów to nowość, którą wprowadził papież Franciszek. Po konsultacjach w diecezjach biskupi mają obradować w grupach kontynentalnych i przygotują dokument (Synthesis) w imieniu Kościoła na całym kontynencie. Europejskie obrady biskupów odbędą się w kwietniu 2022 r. – Obejmą wszystkich przewodniczących konferencji Episkopatów Europy oraz przedstawicieli świeckich, w sumie około 300-400 osób – poinformował abp. Gądecki.

Zwołanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów ogłosił w marcu ub. roku papież Franciszek. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku przełożono go o rok, celowo wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym.

Współczesna instytucja Synodu Biskupów jako organu doradczego papieża jest owocem obrad Soboru Watykańskiego II. Ustanowił ją Paweł VI w 1965 r., jednak do czasów Franciszka miała ona mocno ograniczone znaczenie w procesie zarządzania Kościołem.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Zostaw komentarz