KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Sekretariat Synodu Biskupów tłumaczy szefom Episkopatu ideę nowego Synodu

Sekretariat Synodu Biskupów tłumaczy szefom Episkopatu ideę nowego Synodu

„Przewodnik po dobrych praktykach synodalności Kościoła” – taki dokument ma już we wrześniu opublikować Sekretariat Generalny Synodu Biskupów. – Musimy się dzielić doświadczeniem, gdyż w niektórych Kościołach lokalnych procesy synodalne już się rozpoczęły, w innych jeszcze nie – wyjaśnił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu.

W połowie czerwca Sekretariat Synodu spotkał się w trybie online z przewodniczącymi i sekretarzami generalnymi krajowych i regionalnych Konferencji Episkopatów. Podkreślono w nich rolę konsultacji z Ludem Bożym, które w zrewidowanych wytycznych dotyczących Synodu stały się odrębnym, ważnym etapem procesu synodalnego. – Bez tej konsultacji nie będzie procesu synodalnego, ponieważ rozeznanie pasterzy, które stanowi drugą fazę Synodu, ma swoje źródło w słuchaniu ludu Bożego” – wyjaśnił kard. Grech.

Prawdopodobnie we wrześniu zostaną opublikowane tzw. Lineamenta, czyli pierwszy dokument przygotowawczy mający rozpocząć proces synodalny w Kościele, którego zwieńczeniem mają być obrady biskupów w Rzymie w październiku 2023 r..

Zwołanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów ogłosił w marcu ub. roku papież Franciszek. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku przełożono go o rok, celowo wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Jak twierdzi przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, który uczestniczył w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Sekretariat generalny Synodu, tak szerokie konsultacje przedsynodalne nie mają precedensu w historii Kościoła. Nazywał on nawet przedsięwzięcie „synodem powszechnym”. 

Konsultacje z Ludem Bożym na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

Współczesna instytucja Synodu Biskupów jako organu doradczego papieża jest owocem obrad Soboru Watykańskiego II. Ustanowił ją Paweł VI w 1965 r., jednak do czasów Franciszka miała ona mocno ograniczone znaczenie w procesie zarządzania Kościołem.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz