KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Przegląd prasy włoskiej (3)

Przegląd prasy włoskiej (3)

Międzynarodowa praca Papieża

22 maja Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, będzie na prywatnej audiencji u papieża Franciszka. Von der Leyen będzie trzecim przewodniczącym Komisji Europejskiej, który odwiedzi papieża Franciszka. W ciągu tygodnia papież Franciszek spotkał się również z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Maasem, a w Sekretariacie Stanu odbyło się spotkanie bilateralne między ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabriellusem Landsbergisem a watykańskim przedstawicielem ds. stosunków z państwami, arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem. (acistampa.com)

Papież Franciszek jednym z większych orędowników ochrony naszego klimatu

John Forbes Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu, powiedział to w wywiadzie dla Vatican News po spotkaniu z Franciszkiem w niedzielę rano w Watykanie. Papież Franciszek rozważa podobno wizytę w Glasgow na konferencji klimatycznej, a lokalne władze przygotowują się na taką możliwość. Kerry powiedział Vatican News, że jego zdaniem papież mógłby uczestniczyć w tym wydarzeniu. „Jego encyklika Laudato si ’ — czytamy w wywiadzie — jest naprawdę bardzo, bardzo mocnym, wymownym i moralnie bardzo przekonującym dokumentem. I myślę, że jego głos będzie bardzo ważnym głosem podczas i podczas konferencji w Glasgow, w której, jak sądzę, zamierza uczestniczyć”. (Vatican News) 

Papież o swoim niepokoju związanym z Ziemią Świętą – modlitwa by obie strony znalazły wyjście z konfliktu. 

„Z wielkim niepokojem śledzę to, co dzieje się w Ziemi Świętej. W tych dniach gwałtowne starcia zbrojne między Strefą Gazy a Izraelem przejęły i grożą eskalacją w spiralę śmierci i zniszczenia ”.

Papież powiedział to na zakończenie niedzielnej modlitwy maryjnej.

„Wiele osób zostało rannych, wielu niewinnych zginęło, wśród nich są też dzieci, to jest straszne i nie do przyjęcia – powiedział Papież – Ich śmierć to znak, że nie chcemy budować przyszłości, ale chcemy ją zniszczyć. Ponadto rosnąca nienawiść i przemoc, które dotykają różne miasta w Izraelu, są poważną raną dla braterstwa i pokojowego współistnienia obywateli, które będą trudne do wyleczenia, jeśli nie otworzymy się natychmiast na dialog.

I pytam was, dokąd zaprowadzi nienawiść i zemsta? Czy naprawdę myślimy, że budujemy pokój, niszcząc innych? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych prawami, obowiązkami i godnością i powołał ich do życia razem jako bracia między sobą, apeluję o spokój i do tych, którzy mają obowiązek powstrzymać strzały  broni i doprowadzenie do  ścieżki pokoju także z pomocą jedności międzynarodowej. (acistampa.com)

Wypowiedzi Andrea Riccardiego na temat reform Kościoła oraz podejścia papieża Franciszka

Papież poparł tematy ścieżki synodalnej, powiedział Riccardi, ale Franciszek nalega także na zwiększanie wysiłków na rzecz ewangelizacji i pracy na rzecz ubogich. Kryzys Kościoła katolickiego, który trwa od lat 50., wykracza poza znane irytujące tematy. Założyciel Wspólnoty Sant’Egidio ostrzegł, że liczba powołań kapłańskich i zakonnych spada w całej Europie i Ameryce Północnej. Widzi Kościół we Francji w większym kryzysie niż w Niemczech.

Historyk widzi duże wyzwanie w uczestnictwie kobiet w kościele. Kościół jest zbudowany zbyt pionowo. Według Riccardiego towarzyszy temu kryzys bycia mężczyzną i ojcem, władzy i nauczania. „Prawdziwym problemem kościoła jest to, jak można go przeżyć jako społeczność kobiet i mężczyzn z jednakową godnością” — powiedział Riccardi (katholisch.de)

Krytyka niektórych podejść teologicznych 

Papież Franciszek skrytykował „szkoły teologiczne”, które zachowują się „partyzancko”. Albo te teologie są „zbyt zaawansowane”, albo „zbyt daleko w tyle” — słowa te zostały wypowiedziane po publikacji książki dwóch franciszkanów. Teologie postępowe nie wymagałyby „czasu niezbędnego do podzielenia się swoimi pomysłami z innymi”. Raczej poprzez konserwatywne podejście zapominają o „dostrzeganiu piękna nowego i dalszego rozwoju kościelnego urzędu nauczycielskiego”. (katholisch.de)

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/Pexels

O autorze

Anna Maria Rizzo

Zostaw komentarz