KONGRES Katoliczek i Katolików

Nasze opinie

Katarzyna Warnke: Świętość robi różnicę

Katarzyna Warnke: Świętość robi różnicę

Kolejny tydzień kampanii społecznej przyniesie trzeci spot z serii „20 kroków”.

W epizodzie poświęconym tematowi „Świętość robi różnicę” wystąpi Pani Katarzyna Warnke.

W niniejszym artykule przedstawiamy treść stanowiącą przedsmak kolejnej odsłony naszej akcji.

Autorytet tego, kto przemawia do ludzi religijnych, najbardziej wzmacnia to, że wypowiada on swoje słowa w świętych miejscach, podczas sprawowania świętych obrzędów, gdy może mówić niejako w imieniu Boga. Dlatego partyjne przemówienia księży lub polityków wygłaszane od ołtarza, z ambony, albo choćby w cieniu kościoła nie są dziełem przypadku. Jedni i drudzy doskonale zdają sobie sprawę z siły przekonywania słów, których ludzie wierzący słuchają w okolicznościach najbardziej dla nich wyjątkowych, czyli świętych.

Wszyscy mamy swoje świętości i dla każdego z nas mają one wyjątkowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy są to świętości religijne, czy świeckie, wszyscy staramy się je chronić przed profanacją lub utratą. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy w pełni, nasze świętości zabezpieczają nasze małe, osobiste światy przed tym, co im zagraża zagładą.

To nie jest głupie, śmieszne albo nikomu niepotrzebne, że hafciarki, zegarmistrzowie, zakonnice, himalaiści, pielęgniarki, wędkarze, mnisi, kibice, żołnierze, kosmetyczki, rolnicy i inne grupy wspólnie celebrują swoje świętości. Każdy z nas potrzebuje podeprzeć dach swojego świata jakimś świętym słupem, aby ów dach nie zawali się nam na głowę.

Wszyscy na co dzień odróżniamy rzeczy święte od świeckich, czyli te szczególne od tych zwyczajnych – świąteczne od powszednich. To porządkuje nam świat i wyznacza sposób naszego prywatnego i społecznego działania. Dlatego, jeśli między państwem i Kościołem powstają relacje, które likwidują różnicę między tym, co należy do religijnej świętości Boga i tym, co należy do świeckich obowiązków państwa powstaje chaos, który zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich.

Świętość Boga, gromadzą ludzi jako wyznawców religii. Natomiast przekonania polityczne gromadzą ludzi w partie i zwolenników. Pomieszanie wiary religijnej i poglądów politycznych w samym sobie i życiu publicznym to wielki bałagan, czyli sytuacja, gdy nic nie znajduje się na swoim własnym miejscu, ani nie spełnia swojej własne roli. Taki bałagan to źródło niekończących się konfliktów i napięć społecznych, rujnujących dla państwa i Kościoła.

Katarzyna Warnke – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Najgłośniejsze sztuki teatralne, w których można podziwiać jej talent to: „Damy i Huzary” (2001), „Wyzwolenie” (2004), „Makbet” (2004), „Tartuffe” (2006), „Między nami dobrze jest” (2009), „Solaris. Raport” (2009), „Nosferatu” (2011), „Wyznawca” (2016).

Do jej najbardziej cenionych ról należą te w filmach „Botoks” (2017), „Ach śpij kochanie” (2017), „Kobiety mafii” (2018), „Chyłka” (2018), „Kobiety mafii 2” (2019) i „Pętla” (2020). Powyższy tekst został zredagowany przez naszą redakcję. Artykuł autorstwa Pani Katarzyny ukaże się w następnym numerze.


Tekst pochodzi z numeru 3/28.06.2023 Naszego Tygodnika – gazetki projektu społecznego „Kosciół wolny od polityki”. Cała gazetka TUTAJ

O autorze

Kościół wolny od polityki

Nasz projekt jest odpowiedzią na problem zakulisowych koneksji urzędników państwowych i kościelnych w Polsce, które są sprzeczne z obowiązującym w niej prawem. Mimo że poruszamy tematy dotyczące państwa i Kościoła, nasz projekt ma charakter ogólnospołeczny, co oznacza, że nie będziemy w jego ramach agitować politycznie, partyjnie lub religijnie. Każdego tygodnia na naszej stronie będą pojawiały się spoty, w których pojawią się treści szczególnie ważne dla naszego projektu. Znajdziecie je w wielu miejscach w internecie.

Zostaw komentarz