KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Spotkania ekumeniczne Kongresu Katoliczek i Katolików

Spotkania ekumeniczne Kongresu Katoliczek i Katolików

Kongresowa grupa „Relacje międzywyznaniowe” uczestniczyła w dniach 16-19 lipca 2024 r. w Łodzi w spotkaniach ekumenicznych z przedstawicielami różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Programem spotkań i ich organizacją zajęli się ks. Jacek Zdrojewski z parafii polskokatolickej p.w. Świętej Rodziny w Łodzi i ks. Arkadiusz Lechowski – dyrektor Centrum Służby Rodzinie.

W pierwszym dniu pod przewodnictwem  pana Dawida Gurfinkiela odwiedziliśmy Żydowską Gminę Wyznaniową i żydowski cmentarz. Po południu w kościele ewangelicko- metodystycznym p.w. Opatrzności Bożej spotkanie z pastorem tej wspólnoty Krzysztofem Kłuskiem oraz imamem gminy muzułmańskiej w Łodzi – panem Khamisem Abtanem.

Dzień drugi uczestnicy rozpoczęli spotkaniem we wspólnocie ekumenicznej Chemin Neuf z panem Markiem Kitą, a następnie udali się do parafii prawosławnej p.w. św. Olgi na rozmowę i modlitwę z ks. mitratem Eugeniuszem Fiedorczukiem. Popołudniowa część spotkań miała miejsce w Strykowie – w parafii Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, gdzie przyjął grupę proboszcz- ks. Stanisław Bankiewicz.

Czwartek 18 VII poświęcono poznaniu wspólnot protestanckich w Łodzi: najpierw Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod kierownictwem pastora Semka Korozy, a potem parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którą  przedstawił pastor Michał Makula. Trzeci dzień zakończyła msza święta poprzedzona adoracją w klasztorze dominikańskim przy ul. Zielonej, sprawowana przez o. Macieja Biskupa OP i o. Pawła Gużyńskiego OP.

W piątek 19 VII ostatni dzień ekumenicznej wędrówki w Łodzi i liturgia w parafii polskokatolickiej ks. Jacka Zdrojewskiego oraz podsumowanie wrażeń i doświadczeń, jakie były udziałem kilkunastoosobowej grupy uczestników. To już drugie spotkania ekumeniczne grupy, które otwierają nas na prawdziwy międzywyznaniowy dialog na drodze wzajemnego poznania, zrozumienia i modlitwy. Wierzymy, że na tej podstawie uda się stworzyć ewangeliczną przestrzeń wspólnoty, której fundamentem będzie wiara w sens Dobrej Nowiny.

We wspólnocie Chemin Neuf
W parafii ewangelicko-reformowanej
W cerkwi prawosławnej św. Olgi
W kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza
Msza św. w dominikańskiej kaplicy na Zielonej

Autorzy zdjęć: Maciej Biskup, Jagoda Koprowska i Jacek Zdrojewski

O autorze

Anna Parchimowicz

Urodzona w Sopocie w 1955 r. Studia polonistyczne Uniwersytet Gdański . Związana ze środowiskiem Ruchu Młodej Polski. Obecnie nauczycielka LO w Szczecinie.

Zostaw komentarz