KONGRES Katoliczek i Katolików

Kongres dla uchodźców

Problem uchodźców. Poradnik dla użytkownika mediów

Problem uchodźców. Poradnik dla użytkownika mediów

Sytuacja uchodźców na naszej granicy nas bardzo niepokoi. Tragedia kobiet, mężczyzn nas porusza. Dlatego każdy z nas szuka informacji. W mediach mamy całkowicie sprzeczne ze sobą wiadomości, często epatujące strachem i skrajnymi emocjami. Jeżeli nie jesteśmy tam na miejscu, jeżeli nie znamy uchodźców osobiście, zadajemy sobie pytanie, jak ocenić, które informacje w mediach są wiarygodne, a które są nierzetelne lub zawierają propagandę.

Na stronach internetowych czasopisma „Więź”, korzystając z materiałów inicjatywy Salam Lab, przedstawiono poradnik, jak pod kątem wiarygodności analizować materiały o uchodźcach.

Przytaczamy fragmenty tego teksu:

„1. Czy migracja została przedstawiona wyłącznie jako zagrożenie?

Nie łącz migracji wyłącznie z zagrożeniem. W ten sposób oceniasz ludzi nie znając ich historii. Wsadzasz ich do jednego worka. Wzmacniasz stereotypy.

Pamiętaj, że politycy będą chcieli przedstawiać migrantów jako zagrożenie dla najważniejszych wartości dla Polaków: rodziny, zdrowia i bezpieczeństwa.

2. Czy o migracji mówi się wyłącznie w kontekście politycznym, czy ludzkim?

Dlatego mów o ludziach, nie o „kryzysie” czy „problemie”. Unikaj „wodnych”, dehumanizujących i zaciemniających sytuację metafor („fala uchodźców”, „zalew migrantów” itp.). Pamiętaj, że nie ma „nielegalnych migrantów” – „nielegalny” może być czyn, nie człowiek.   

3. Czy o migracji mówi się językiem militarnym?

Dlatego unikaj określeń „wojna hybrydowa”, „taktyka radzenia sobie z uchodźcami” itd. Nikt tu nie atakuje, nikt do nikogo nie strzela. Migranci to osoby, które chcą zamieszkać w innym kraju. Uchodźcy to osoby, które zostały zmuszone do ucieczki przed wojną lub prześladowaniem.

6. Kto i dlaczego jest cytowany w artykule, który czytasz?

Czy słuchamy tej osoby tylko dlatego, że jest premierem? Czy raczej dlatego, że ma wiedzę w danej dziedzinie? Czy wiesz, że w 90 proc. artykułów o migracji nie ma wypowiedzi migrantów lub migrantek? Czy chcesz, by w artykułach o Polsce nie cytowano Polek lub Polaków? Porozmawiaj z tymi, najbliżej sytuacji: lokalnymi mieszkańcami, NGO-sami, prawnikami. I samymi osobami migrującymi!”

Zachęcamy do przeczytania całości poradnika „Więzi”.

O autorze

Dariusz Rafał Długaszek

Od wielu lat staram się być mężem i ojcem. Zawodowo jestem inżynierem. Mieszkam w diecezji krakowskiej.

Zostaw komentarz