Sytuacja uchodźców na naszej granicy nas bardzo niepokoi. Tragedia kobiet, mężczyzn nas porusza. Dlatego każdy z nas szuka informacji. W mediach mamy całkowicie sprzeczne ze sobą wiadomości, często epatujące strachem i skrajnymi emocjami. Jeżeli nie jesteśmy tam na miejscu, jeżeli nie znamy uchodźców osobiście, zadajemy sobie pytanie, jak ocenić, które informacje w mediach są wiarygodne, a które są nierzetelne lub zawierają propagandę.
Na stronach internetowych czasopisma „Więź”, korzystając z materiałów inicjatywy Salam Lab, przedstawiono poradnik, jak pod kątem wiarygodności analizować materiały o uchodźcach.
Przytaczamy fragmenty tego teksu:
„1. Czy migracja została przedstawiona wyłącznie jako zagrożenie?
Nie łącz migracji wyłącznie z zagrożeniem. W ten sposób oceniasz ludzi nie znając ich historii. Wsadzasz ich do jednego worka. Wzmacniasz stereotypy.
Pamiętaj, że politycy będą chcieli przedstawiać migrantów jako zagrożenie dla najważniejszych wartości dla Polaków: rodziny, zdrowia i bezpieczeństwa.
…
2. Czy o migracji mówi się wyłącznie w kontekście politycznym, czy ludzkim?
Dlatego mów o ludziach, nie o „kryzysie” czy „problemie”. Unikaj „wodnych”, dehumanizujących i zaciemniających sytuację metafor („fala uchodźców”, „zalew migrantów” itp.). Pamiętaj, że nie ma „nielegalnych migrantów” – „nielegalny” może być czyn, nie człowiek.
…
3. Czy o migracji mówi się językiem militarnym?
Dlatego unikaj określeń „wojna hybrydowa”, „taktyka radzenia sobie z uchodźcami” itd. Nikt tu nie atakuje, nikt do nikogo nie strzela. Migranci to osoby, które chcą zamieszkać w innym kraju. Uchodźcy to osoby, które zostały zmuszone do ucieczki przed wojną lub prześladowaniem.
…
6. Kto i dlaczego jest cytowany w artykule, który czytasz?
Czy słuchamy tej osoby tylko dlatego, że jest premierem? Czy raczej dlatego, że ma wiedzę w danej dziedzinie? Czy wiesz, że w 90 proc. artykułów o migracji nie ma wypowiedzi migrantów lub migrantek? Czy chcesz, by w artykułach o Polsce nie cytowano Polek lub Polaków? Porozmawiaj z tymi, najbliżej sytuacji: lokalnymi mieszkańcami, NGO-sami, prawnikami. I samymi osobami migrującymi!”
Zachęcamy do przeczytania całości poradnika „Więzi”.