Apel do władz polskich w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej
Jesteśmy chrześcijanami pragnącymi żyć Ewangelią w naszej codzienności, w naszych rodzinach, wspólnotach, miejscach pracy i zaangażowaniach na rzecz innych. Mamy świadomość, że ciągle uczymy się od Jezusa jak żyć Jego postawami, wartościami w konkretnych sytuacjach życia. Jesteśmy przekonani, ze Bóg do nas mówi również poprzez wydarzenia w Polsce i świecie.
W ostatnim czasie Bóg kieruje do nas szczególne wezwanie do odpowiedzi na sytuację wywołaną poprzez kryzys humanitarny na granicy polsko- białoruskiej. Nasze sumienie nie pozwala nam milczeć wobec cierpienia i śmierci uchodźców, również dzieci.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że trudna sytuacja wywołana przez stronę białoruską jest dużym wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszych granic.
Jednak nie możemy zapominać o tym, że przy granicy znajdują się bezbronni ludzie, którzy stali się zakładnikami skonfliktowanych stron. Ci ludzie proszą o naszą pomoc i mają do niej prawo na mocy podstawowych praw człowieka takich jak poszanowanie ich ludzkiej godności, prawo do życia i możliwości decydowania o swoim życiu, a także zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania.
Nie zgadzamy się na tworzenie i rozpowszechnianie przez niektóre media publiczne stereotypowych opinii i obrazów, które podsycają lęk i wrogość wobec migrantów i uchodźców przebywających przy granicy. Jako chrześcijanie chcemy w każdej z tych osób widzieć przede wszystkim człowieka, w którym jest obecny Bóg. To jest obraz, który nas prowadzi i motywuje w tej sytuacji.
Jesteśmy przekonani, że możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa państwu polskiemu i równocześnie zapewnienie bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej migrantom i uchodźcom znajdującym się przy naszej granicy.
Apelujemy do władz polskich o podjęcie działań zapewniających doraźną pomoc medyczną i socjalną wszystkim migrantom i uchodźcom na naszych granicach oraz o umożliwienie udzielenia im legalnej pomocy przez organizacje pozarządowe.
Jednym ze sposobów pomocy uchodźcom stosowanej w wielu krajach Europy m.in. we Włoszech, Francji, Belgii są korytarze humanitarne, bezpieczne dla obu stron: państwa i uchodźców.
Apelujemy o organizację korytarzy humanitarnych dla osób, których życie jest zagrożone w ich własnym kraju, ofiar prześladowań, tortur i przemocy, rodzin z dziećmi, osób starszych chorych i niepełnosprawnych.
Apel powstał z inicjatywy grupy kobiet „O jakim Kościele marzą kobiety?”:
Katarzyna Artemiuk
Alicja Baranowska
Katarzyna Kowalska NDS
Anna Krzewska
Agnieszka Miturska
Bożena Stencel FMM
Anna Szperl
Marta Titaniec
Violetta Zając RSCJ
Podpis można złożyc TUTAJ