KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Papież Franciszek w liście do katolików LGBT: Bóg „nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci”

Papież Franciszek w liście do katolików LGBT: Bóg „nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci”

Papież Franciszek wyraził w specyficzny dla siebie sposób poparcie dla nowego projektu, który ma dostarczyć zasobów dla duszpasterstwa osób LGBT w parafiach katolickich w USA.

Ojciec James Martin SJ, który uruchomił stronę internetową Outreach.faith na początku tego miesiąca, napisał 5 maja 2022 r. list do papieża Franciszka, zadając trzy pytania, które jak powiedział, często słyszy od katolików LGBT i ich rodzin. Trzy dni później otrzymał odpowiedź: odręczną notatkę po hiszpańsku.

Pierwsze pytanie, jakie ojciec Martin zadał Franciszkowi, dotyczyło tego, co według niego jest najważniejszą rzeczą, jaką osoby LGBT powinny wiedzieć o Bogu.

„Bóg jest Ojcem i nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci” – odpowiedział papież Franciszek. „A styl Boga to bliskość, miłosierdzie i czułość. Na tej ścieżce znajdziesz Boga”.

W odpowiedzi na inne pytanie papież powiedział, że będzie zachęcał osoby LGBT do czytania Dziejów Apostolskich, aby odkrywały „obraz żywego Kościoła”.

Papież wezwał też osoby LGBT, żeby postrzegały negatywne doświadczenia w Kościele nie jako odrzucenie przez instytucję, ale jako niefortunne spotkania z jednostkami.

„Chciałbym, żeby uznali to nie za odrzucenie ze strony Kościoła, ale odrzucenie przez ludzi w Kościele” – powiedział papież w odpowiedzi na pytanie, jakie przesłanie chciałby przekazać katolikom LGBT, którzy doświadczyli odrzucenie przez Kościół. „Kościół jest matką i zwołuje wszystkie swoje dzieci”.

Za przykład posłużyła Franciszkowi ewangeliczna przypowieść:

„Weźmy na przykład przypowieść o zaproszonych na ucztę: sprawiedliwi, grzesznicy, bogaci i biedni itd. [Mt 22:1-15; Łk 14:15-24]. Kościół selektywny, czystej krwi nie jest Kościołem Świętej Matki, ale sektą”.

Korespondencja papieża została opublikowana wczoraj na Outreach: An LGBTQ Catholic Resource – stronie internetowej uruchomionej przez ojca Martina, która jest powiązana z America Media. Twórcy strony definiują jej cel jako: „pomóc katolikom LGBTQ w zrozumieniu, że Bóg ich kocha, że ​​są w sercu swojego Kościoła i że mają wiele darów do zaoferowania Ludowi Bożemu”.

Żródło: https://www.vaticannews.va/en/pope/news/2022-05/pope-letter-fr-martin-lgtb-outreach-questions.html

O autorze

Tomasz Nadolny

Tomasz Nadolny - koordynator synodalny z ramienia Kongresu Katoliczek i Katolików na diecezję gdańską

Zostaw komentarz