KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Pokaz filmu „Mur”

Pokaz filmu „Mur”

Spotkamy się o 18.00 w sali Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 7. Nie jest to miejsce przypadkowe. SWS zrzesza działaczy dawnej opozycji demokratycznej z czasów PRL. Jego honorowym prezesem był Jan Nowak-Jeziorański, legendarny Kurier z Warszawy. Obecnie tę funkcję piastuje Mirosław Chojecki, pierwszy niezależny wydawca w czasie sowieckiej dyktatury.

Będziemy mieli okazję zobaczyć film „Mur” (osoby łączące się on-line mogą go znaleźć na platformie Canal + ) i porozmawiać z Autorką. Krótkie wprowadzenie wygłosi Wojciech Onyszkiewicz, pomysłodawca Komitetu Obrony Robotników i pierwszy opozycjonista, który w 1976 pojechał do pacyfikowanego Ursusa nieść pomoc prześladowanym i ich rodzinom. W dyskusji wezmą udział osoby zajmujące się w różny sposób obroną praw człowieka. Swój udział zapowiedział Mariusz Kurnyta „Człowiek Lasu”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych organizatorów i uczestników akcji ratowania życia uchodźców.

Kasia Smutniak jest jedną z najpopularniejszych aktorek włoskich. Wystąpiła w wielu znakomicie ocenianych rolach dramatycznych i komediowych, została wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami filmowymi, począwszy od Złotego Globu dla najlepszej debiutantki.

Od lat pomaga ludności Nepalu. Prowadzona przez nią fundacja m. in. wybudowała szkołę w jednym z najbiedniejszych zakątków tego kraju.

W 2023 debiutowała jako reżyserka filmu dokumentalnego „Mur”, opowiadającego o dramacie rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej. Przejmujący film relacjonuje znane tylko w ogólnym zarysie koszmarne wydarzenia, które mają tam miejsce aż do dziś, ale jest też refleksją nad pochodzeniem zła i łatwością, z jaką ludzie przyjmują podziały i nienawiść. Autorka, przy okazji wizyty u swojej rodziny, wraca do ponurych kart historii, które ilustruje inny mur – cmentarza żydowskiego w Łodzi. Film jest wyświetlany na całym świecie i oceniany bardzo wysoko.

Trailer filmu znajdą Państwo pod tym linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=hfRdx7hdQms&ab_channel=WATCHDOCSIFF

Dostęp do filmu można wykupić tutaj: https://premiery.pl.canalplus.com/film-online/mur,4479

Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy:
Kongres Katoliczek i Katolików
Forum Długiego Stołu
Dzieci z Dworca Brześć
Obywatele RP 

Stowarzyszenie Otwarta RzeczpospolitaO autorze

admin

Zostaw komentarz