KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Uroczystość upamiętnienia pastora Haralda Poelchau

Uroczystość upamiętnienia pastora Haralda Poelchau

Pastor Erich Busse, niestrudzony orędownik pojednania polsko-niemieckiego i kilkukrotnie gość naszych Kongresowych spotkań ekumenicznych przekazał nam informację o  uroczystości  upamiętnienia pastora Haralda Poelchau (1903-1972), która odbędzie się w sobotę 27. kwietnia 2024 r o godz. 14:00 w Chróstniku koło Lubina.

Nabożeństwo i odsłonięcie tablicy upamiętniającej pastora Haralda Poelchau prowadzić będą biskup legnicki A. Siemieniewski i biskup Wrocławskiej Diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego W. Pytel. Chór z Hoyerswerda zapewni oprawę muzyczną uroczystości.


Pastor Harald Poelchau, urodzony w Poczdamie jako syn pastora, spędził w Chróstniku lata dzieciństwa i młodości. W latach 1933–45 był urzędowym pastorem więziennym w Berlinie-Tegel oraz w innych więzieniach (Plötzensee, Moabit). Dzięki dystansowi wobec reżimu nazistowskiego dużą uwagę poświęcał więźniom politycznym. W 1934 r. Harald Poelchau został członkiem Kościoła Wyznającego (niem. Bekennende Kirche). Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r., gdy wzrosła ilość wykonywanych wyroków śmierci na opozycjonistach, jako kapelan więzienny towarzyszył w egzekucjach ponad tysiąca więźniów, a po 20 lipca 1944 r. również wielu bliskich przyjaciół. Z narażeniem życia przekazywał nielegalnie listy i wiadomości, szmuglował liczne notatki. Jako członek „Kręgu z Krzyżowej” (niem. Kreisauer Kreis) i grupy oporu „Wujek Emil” (niem. Onkel Emil), założonej przez Ruth Andreas-Friedrich (1901–1977), ukrywał razem z żoną Żydów i pomagał prześladowanym. Wśród nich było rodzeństwo Ralph i Rita Neumann (1919– 1977), którym udało się podczas nalotu w marcu 1945 roku zbiec z więzienia przy Schulstraße. Przebywali u Haralda Poelchau przez dwa tygodnie, a następnie udali się do dziennikarki Ruth Andreas-Friedrich. Siłę do tego czerpał ze spotkań z kwakrami, szczególnie z Emilem Fuchsem (1874–1971).W 1972 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem przyznał Haraldowi Poelchau tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


Pamiętajmy o takich ludziach, którzy pozostali wierni nauce Chrystusa nawet w najtrudniejszych czasach. 

Pastor Erich Busse jest inicjatorem i głównym organizatorem tego wydarzenia w Chróstniku koło Lubina, na które serdecznie zapraszamy..

O autorze

admin

Zostaw komentarz