KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Kongres KKiK uczestniczył w pierwszym spotkaniu synodalnym Archidiecezji Warszawskiej

Kongres KKiK uczestniczył w pierwszym spotkaniu synodalnym Archidiecezji Warszawskiej

Przedstawiciele Kongresu Katoliczek i Katolików wzięli udział w pierwszym oficjalnym spotkaniu synodalnym Archidiecezji Warszawskiej. Reprezentowane na nim były bardzo różne grupy wiernych, od tradycjonalistów do społeczności LGBT. Ze strony archidiecezji padła deklaracja, że wyniki konsultacji będą jawne i zostaną opublikowane w internecie.

We wtorek 23 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się pierwsze spotkanie synodalne na poziomie diecezjalnym zatytułowane „Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. – Różnice zdań, a nawet konflikt są wszechobecne w życiu społeczeństw, są także w życiu Kościoła – mówił w homilii bp Piotr Jarecki, który decyzją kard. Kazimierza Nycza odpowiada w archidiecezji warszawskiej za Synod. Jego zdaniem, nie powinniśmy udawać, że ich nie ma. Biskup podkreślał, że Kościół nie może być statyczny, a tym bardziej nie może stać się instytucją świadczącą usługi.

W spotkaniu wzięło udział ponad sto osób. Byli to głównie przedstawiciele wspólnot katolickich działających na terenie Archidiecezji Warszawskiej, członkowie duszpasterstw i niektórych parafii. Kilku przedstawicieli reprezentowało Kongres Katoliczek i Katolików, który wcześniej został osobiście zaproszony na konsultacje przez ks. Matteo Campagnaro oraz Beatę Chojnacką, osoby kontaktowe Synodu.

Punktem kulminacyjnym spotkania była praca w grupach (ok. 10-osobowych). Były one dobrane losowo, dzięki czemu stanowiły przekrój różnych środowisk i stały się forum odmiennych poglądów. Wypowiedzi dotyczyły przygotowanych wcześniej pytań: „Jakie jest Twoje doświadczenie Kościoła? W jakich obszarach Kościoła warszawskiego tę synodalność już widać, można jej doświadczyć? Jakie emocje budzi w nas myśl – synodalność, kościół synodalny?”

Z obserwacji członków Kongresu wynika, że większość uczestników konsultacji nie dostrzegała kryzysu w Kościele i była zadowolona z obecnego stanu rzeczy. Niektórzy podchodzili wręcz do Synodu z dystansem i nieufnością. Trzeba jednak przyznać, że – być może po raz pierwszy –  mocno wybrzmiał głos środowisk domagających się zmian w Kościele. W spotkaniu – obok Kongresu Katoliczek i Katolików – wzięli też udział m.in. przedstawiciele zrzeszającej chrześcijan LGBT+ Fundacji Wiara i Tęcza, kwartalnika „Więź” i magazynu lewicy katolickiej „Kontakt”. Głosy postulujące reformę w Kościele były uważnie słuchane przez wyznaczonych przez kurię moderatorów i przytoczone później w trakcie krótkich podsumowań prac w grupach.    

Z sali padł postulat, by wszystkie syntezy streszczające spotkania konsultacyjne publikować na stronie internetowej archidiecezji. Ks. Matteo Campagnaro przystał na tę propozycję.

Na zakończenie bp Jarecki przywołał słowa papieża Franciszka, że wolą Chrystusa jest, by Kościół trzeciego tysiąclecia był Kościołem synodalnym. – A wola Chrystusa to poważna sprawa! – skwitował. I apelował, by uczestnicy spotkania rozmawiali o tym ze swoimi proboszczami, a także z rodziną i znajomymi. – Zapraszajcie ich do tego, żebyśmy w imię prawdy o Kościele zaangażowali się w proces synodalny – apelował.

Następne konsultacje synodalne na poziomie diecezjalnym odbędą się 14 grudnia, także w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tematem spotkania będzie „Synodalność. Od podziałów do komunii”.

Patrycja Myśliwska-Wilk

Filip Flisowski

Marcin Dzierżanowski

O autorze

admin

Zostaw komentarz