KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Prezentacja raportu o młodzieży w Kościele – Suwałki, 9.11.2022

Prezentacja raportu o młodzieży w Kościele – Suwałki, 9.11.2022

9 listopada Kongres Katoliczek i Katolików zawitał do Suwałk, czym pokazaliśmy chęć wychodzenia na peryferie również w sensie geograficznym. Okazją do tego była prezentacja raportu „Jak Kościół katolicki w Polsce może odpowiedzieć na odchodzenie młodych?”, który powstał w wyniku pracy grupy Duszpasterstwo Młodzieży we Współczesnym Świecie.


Dzięki „naszemu człowiekowi” z Suwałk, Dorocie Drejer, udało nam się zaprezentować raport dwukrotnie. Przed południem odwiedziliśmy III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego. Młodzi z klas 2 i 3, choć w większości nie znali wcześniej Kongresu, z uwagą słuchali naszych wniosków i postulatów, a co najważniejsze, aktywnie się do nich odnosili. Dyskusja oraz praca warsztatowa przyniosły liczne ciekawe  spostrzeżenia i zasadniczą akceptację raportowych propozycji. Wielu młodych chce się rozwijać duchowo, ale ma w tym słabe wsparcie swojego lokalnego Kościoła. Potrzebują przede wszystkim akceptacji, realnej wspólnoty, a także przestrzeni aktywności i wpływu.

Wieczorem spotkaliśmy się natomiast ze Wspólnotą Przyjaciół Oblubieńca w gościnnych progach parafii św. Aleksandra. Wspólna modlitwa za młodych i długa, otwarta dyskusja dały nam nadzieję, że takie spotkania mają sens, a dorośli, w dużej mierze rodzice i osoby prowadzące spotkania z młodzieżą, chcą się uczyć o młodych i od młodych. Nasz postulat diecezjalnych ośrodków szkoleń dla liderów ma sens.

Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym, a w szczególności pani Urszuli Poświatowskiej-Derdzie, dyrekcji III LO im. Alfreda Lityńskiego oraz Wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca za ciepłe przyjęcie.

Raport „Jak Kościół katolicki w Polsce może odpowiedzieć na odchodzenie młodych?”

Postulat grupy Duszpasterstwo młodzieży we współczesnym świecie

O autorze

s. Barbara Radziminska

Zostaw komentarz