KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Ankieta Kongresu Katoliczek i Katolików

Ankieta Kongresu Katoliczek i Katolików

Już 17 października w diecezjach całego świata rozpocznie się pierwsza, przygotowawcza faza Synodu Biskupów. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, ma to być półroczny proces szerokich konsultacji z wszystkimi wiernymi, także tymi, którzy odeszli od praktyk religijnych. Takie konsultacje to wielka operacja logistyczna, której dotąd nie było w historii Kościoła. Jak sprawić, by konsultacje w polskim Kościele były autentyczne i szerokie? Portal Kongresu Katoliczek i Katolików pyta o to działaczy i publicystów katolickich.

 

Jarema Piekutowski: Z biskupami rozmawiajmy otwarcie i po ludzku

W ostatnich latach sporo zaangażowanych katolików weszło w jakąś spotworniałą niszę, w której roi się od dziwnych poglądów, od nacjonalizmu do prądów antyszczepionkowych. Zapytajmy ludzi, którzy 20 lat temu brali udział w masowych duszpasterstwach i wspólnotach, dlaczego nie są już Kościołem zainteresowani? – proponuje w rozmowie z portalem „Kongres Katoliczek i Katolików” Jarema Piekutowski, socjolog, członek Laboratorium „Więzi”.

Dudkiewicz: Trzeba dotrzeć do młodzieży, migrantów, osób LGBT oraz sióstr zakonnych

Przed synodem powinniśmy dotrzeć do grup migrantów, którzy do polskiego Kościoła lokalnego wnoszą powszechność i różnorodność. Ich głos byłby niezwykle ciekawy – pisze dla portalu Kongres Katoliczek i Katolików Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny Magazynu Kontakt.


Terlikowski: dotrzyjmy do ofiar przemocy duchowo-psychicznej w Kościele, w tym do sióstr zakonnych
W ostatnich latach rozwijał się pewien model kierownictwa duchowego, który jest wyraźnie przemocowy. Przed Synodem trzeba spróbować dotrzeć do ofiar tej przemocy, często bardzo straumatyzowanych. Wśród nich jest, niestety, wiele sióstr zakonnych – mówi portalowi Kongres Katoliczek i Katolików Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta.


Gospodarek: wsłuchajmy się w głos niechętnych wobec KościołaW ramach przygotowań do Synodu musimy pokornie wsłuchać się w głos sfrustrowanych Kościołem, może nawet wobec niego niechętnych czy wręcz agresywnych. To może nam wskazać, co w naszej wspólnocie jest do przepracowania i do nawrócenia – mówi dla portalu Kongresu Katoliczek i Katolików Dawid Gospodarek, dziennikarz KAI.
Sebastian Duda: Katolicy muszą się organizować w grupy synodalne niezależnie od zgody biskupów. Musi nastąpić podział władzy w Kościele, na co jednak biskupi nie są gotowiW tej sytuacji czekanie na inicjatywę i łaskawe przyzwolenie biskupów nie ma większego sensu. Katolicy muszą się organizować w grupy synodalne niezależnie od zgody czy też braku zgody ze strony hierarchów – mówi dr Sebastian Duda, teolog, filozof, publicysta kwartalnika „Więź”.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz