KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Spotkanie z Ignacym Dudkiewiczem wokół jego najnowszej książki „Pastwisko”

Spotkanie z Ignacym Dudkiewiczem wokół jego najnowszej książki „Pastwisko”

Ignacy Dudkiewicz – filozof, pedagog, dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Kontakt”, tata bliźniaków.

W „Pastwisku” dokonuje wnikliwej analizy mechanizmów władzy w polskim Kościele rzymskokatolickim. Rozmawia z zakonnikami, księżmi, zakonnicami – a także osobami które stan duchowny opuściły. Zadaje trudne pytania biskupom. Słucha głosu świeckich.

O książce, jej genezie i tym, co się wokół niej dzieje, porozmawiamy z Autorem 9 maja 2024 roku (czwartek) o godz. 18:00.

Zapraszamy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa ul. Marszałkowska 7, (wejście od ul. Zoli).


„Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem” – rekomendacje:

• Ignacy Dudkiewicz to człowiek bardziej szczery niż dyplomatyczny i taka też jest ta książka. Porusza on trudne tematy, pozostając na tyle neutralny, na ile pozwala na to dziennikarska uczciwość. Ta lektura pomoże zrozumieć to, jak, gdzie i dlaczego system przestał działać, a my wszyscy staliśmy się tego ofiarami. To książka także o nadziei i tych, którzy nie tyle w Kościele ją widzą, co ją tworzą.

– Izabela Mościcka, założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym

• Ignacy Dudkiewicz stworzył studium rozkładu polskiego Kościoła, który mentalnie wciąż tkwi w czasach przedsoborowych, a niekiedy nawet w średniowieczu. Nikt przed nim nie opisał tego zjawiska tak trafnie, fachowo i kompleksowo. To encyklopedia grzechów naszego katolicyzmu. To diagnoza skostniałej i niedającej się zreformować instytucji w przeddzień upadku w przepaść lub zderzenia ze ścianą. Dla wszystkich, którzy zamierzają Kościół atakować, opuszczać, bronić go albo naprawiać – lektura obowiązkowa!

– Mirosław Wlekły, reporter

• To książka dla wszystkich. Dla tych, którzy kochają Kościół, bo powinni rozumieć, jak działa. Tym, którzy go krytykują, też dostarczy wielu argumentów. Niezbędna jest też walczącym o zmiany, żeby wiedzieli, z czym się mierzą.

– Zuzanna Radzik, publicystka, teolożka i działaczka społeczna

O autorze

admin

2 Komentarze

Zostaw komentarz