KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Info o „Wakacyjnym spotkaniu ekumenicznym 2024”

Info o „Wakacyjnym spotkaniu ekumenicznym 2024”

W tym roku również Kongresowa grupa „Relacje międzywyznaniowe dziś i jutro”  przygotowuje w pierwszej połowie lipca kilkudniowe spotkanie ekumeniczne, na które chcemy zaprosić uczestników naszej grupy, jak i wszystkich zainteresowanych takim spotkaniem członków Kongresu Katoliczek i Katolików, a także waszych przyjaciół, jeśli chcą spotkać się z „innymi” w duchu ekumenicznym. 

W zeszłym roku na początku lipca udało się zorganizować takie tygodniowe spotkanie w Beskidzie Niskim. W czasie spotkania mieliśmy możliwość bezpośrednich kontaktów z prezbiterami i wiernymi, a niekiedy również wspólnej modlitwy w kościołach prawosławnym, greckokatolickim, polskokatolickim, ze wspólnotami zielonoświątkowców i adwentystów. Odwiedziliśmy Ośrodek Historii i Kultury Żydowskiej w Dynowie (to faktycznie jest miejsce pielgrzymkowe chasydów), spotkaliśmy się z ludźmi, którzy przywracają pamięć o społeczności żydowskiej w tamtym terenie (Dukla, Żmigród). To spotkanie pozwoliło także nam spotkać się osobiście, a nie tylko wirtualnie, co jeszcze bardziej nas zintegrowało. Łącznie uczestniczyło nas ponad dwadzieścia osób.

Tu jeszcze raz podziękowania ks. Romanowi Jagiełło, który był inicjatorem i głównym organizatorem tamtego spotkania.

Planujemy, że w tym roku centrum spotkania będzie Łódź. Zarówno historycznie, jak i dzisiaj Łódź jest miastem wielu kultur i wielu wyznań, które spotykają się ze sobą z życzliwością i dobrą wolą bycia razem. W Łodzi ekumenia dzieje się naprawdę, jest tu wiele osób osobiście ekumenicznie zaangażowanych i gotowych  podzielić się z nami swoim ekumenicznym doświadczeniem.

Dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał.

Jesteśmy na wstępnym etapie organizacji. Ustalamy program: z kim i gdzie moglibyśmy się spotkać, o czym rozmawiać, rozpoznajemy możliwości logistyczne – zakwaterowanie, komunikacja itp. Dokładny termin spotkania dopiero będzie ustalony. Czas spotkania 4, może 5 dni. Ale, aby to ogarnąć, chcemy już teraz przynajmniej oszacować, kto jest takim spotkaniem zainteresowany.  Dlatego prosimy o wstępne zgłoszenie udziału w tym spotkaniu i odpowiedź na kilka pytań „organizacyjnych”, co ułatwi nam przygotowania.

 A zatem:

  • Kto jest zainteresowany uczestnictwem w tym wakacyjnym spotkaniu?
  • Ile dni powinno trwać takie spotkanie: 4,   5,   6?
  • Ile dni będę uczestniczył w spotkaniu? 
  • Ile osób będzie „ze mną” – dorośli- dzieci?
  • Czy potrzebuję zakwaterowania ? Na jaki standard liczę?
  • Czy będę swoim samochodem,  czy  mogę zabrać do swojego samochodu inne osoby? Ile?
  • Jakieś ograniczenia…?

Prosimy już teraz o jak najszybsze zgłoszenia, co ułatwi przygotowania, chociaż zaproszenie jest i będzie otwarte cały czas i nie wyznaczamy (na razie) ostatecznego terminu zgłaszania udziału.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy:   [email protected]    

Serdecznie zapraszamy.

O autorze

admin

Zostaw komentarz