KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

In vitro z perspektywy filozofii katolickiej i medycyny

In vitro z perspektywy filozofii katolickiej i medycyny

Debata „In vitro z perspektywy filozofiii katolickiej i medycyny” przybliży nam jeden z dylematów etycznych współczesności. Pytamy: Czy wszystko, co dotyczy zapłodnienia pozaustrojowego i co można zrobić na obecnym etapie rozwoju nauk biologicznych i medycyny, jest zgodne z etyką?

Na to trudne pytanie będą się starali odpowiedzieć lekarze ginekolodzy, dr  Jarosław Janeczko i lek. Wojciech Osmański, zajmujący się leczeniem niepłodności oraz filozofka katolicka, profesor etyki s. Barbara Chyrowicz.

 Z jednej strony zyskamy informacje,  jak rozwija się medycyna, która odpowiada na ludzkie pragnienie posiadania dziecka; z drugiej strony dowiemy się, co w doktrynie katolickiej można przyjąć z punktu widzenia bioetyki, a czego przyjąć nie można.

Zapraszamy 6 lutego 2024 o godz. 18 do Piwnicy Powszechnej w Krakowie, ul. Pijarska 5.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku – strona Kongresu Katoliczek i Katolików.

Uczestnicy debaty

S. Barbara Chyrowicz jest profesorem w Zakładzie Bioetyki i Prawa Medycznego UJ. Ponadto jest kierownikiem Katedry Etyki Szczegółowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Bioetycznego, Komitetu Etyki w Nauce i Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W 2010 r. uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Rok wcześniej za książkę „O sytuacjach bez wyjścia w etyce” otrzymała Nagrodę Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera.


Dr n. med. Jarosław Janeczko – specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, właściciel i założyciel Centrum Leczenia Niepłodności Parens i Grupy Medycznej Parens.

Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współzałożyciel Grupy Parens. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w Klinice Endokrynologii i Płodności CM UJ w Krakowie oraz Centrum Leczenia Niepłodności „Macierzyństwo” w Krakowie. Szkolił się w CNY Fertility Center w Syracuse w USA. Współautor wielu publikacji naukowych.

Posiada: Certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Certyfikat Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki macicy. Członek: European Society of Human Reproduction and Embryology oraz America Society of Reproductive Medicine członek, a także współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Endokrynologii.


Lek. med. Wojciech Osmański – absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, 1991r. Specjalista ginekologii i położnictwa II stopnia, 2000r. Uczestnik programu szkoleniowego w diagnostyce ultrasonograficznej w ginekologii, położnictwie i chorób piersi w Boston University Medical Center Hospital i Faulkner Hospital. Posiadający liczne certyfikaty ukończonych kursów doskonalących ultrasonografii ginekologicznej i położniczej oraz chorób piersi. Udziela również porad medycznych w języku angielskim.


Moderatorka debaty

Prof. dr hab. Anna Niżegorodcew, członkini Kongresu KiK i  Stowarzyszenia im. J. Turowicza.


O autorze

admin

Zostaw komentarz