KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Debata: Kościół: przyjaciel czy wróg wolności? 4.06.2023

Debata: Kościół: przyjaciel czy wróg wolności? 4.06.2023

Na czym polega fenomen ogromnego wpływu Kościoła na życie publiczne w Polsce? Czy Kościół katolicki jest wielkim sprzymierzeńcem naszej wolności, tak jak za czasów walki z poprzednim systemem, czy może jest dziś jej wielkim wrogiem? A może mówienie dziś o spójnym głosie Kościoła katolickiego w Polsce jest iluzją, bo taki nie istnieje? Jak wielkie realne szkody dla polskiego Kościoła wynikają z jego bliskich relacji z władzą? Czy w Polsce możliwa będzie całkowita separacja sfery sacrum i profanum, jak zakłada idealna demokracja liberalna? Czy powinniśmy do tego dążyć? Jak mają zapisy Konstytucji RP, do uprzywilejowania Kościoła katolickiego względem innych wyznań?

Termin: 4 czerwca ( niedziela) g.16.00

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Ogród Zimowy

Moderator : red. Dawid GOSPODAREK

Uczestnicy:

– prof. FRYDERYK ZOLL, ur. 27 lutego 1970 w Krakowie – nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Uniwersytetu w Osnabrück, członek Kongresu Katoliczek i Katolików, wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Demokracji w Małopolsce.

– p. ANNA PARCHIMOWICZ, ur. w Sopocie w 1955 r., ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim, związana ze środowiskiem Ruchu Młodej Polski, obecnie nauczycielka LO w Szczecinie, członkini Kongresu Katoliczek i Katolików.

– ks. prof. ADAM ŚWIEŻYŃSKI –  duchowny archidiecezji gdańskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w latach 2019-2020, prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego w latach 2005-2009, członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN oraz redaktor naczelny czasopisma naukowego „Studia Philosophiae Christianae”.

Relację ze spotkania można obejrzeć TUTAJ

O autorze

admin

1 Komentarz

    Ktoś kiedyś powiedział: „a prawda was wyzwoli”. Kościół w Polsce już dawno odszedł w tym co mówi, czego nie mówi, jak postępuje, od prawdy. Jakże może być przyjacielem wolności?? Gdy patrzy się na polski Kościół i polskich katolików można zobaczyć trzy obecnie najważniejsze cnoty katolickie: pychę, głupotę i kłamstwo. To tragiczne, i tylko cud może to zmienić.

Zostaw komentarz