KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

„Wschodnia granica Polski. Prawo i praktyka traktowania uchodźców”. Spotkanie z dr Hanną Machińską

„Wschodnia granica Polski. Prawo i praktyka traktowania uchodźców”. Spotkanie z dr Hanną Machińską

,,Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,

wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,

jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,

a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tak brzmi drugie zdanie Preambuły do Konstytucji,  Preambuły, której autorem był zmarły w zeszłym roku Stefan Wilkanowicz – filozof, inżynier, dziennikarz i publicysta.

Te słowa stanowią podwaliny Trzeciej Rzeczypospolitej. Czy w dzisiejszej rzeczywistości  –  zwłaszcza w kontekście wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej  –  widzimy starania o ,,zachowanie przyrodzonej godności człowieka”? Czy szanowane jest ,,prawo do wolności”?  Co możemy powiedzieć o ,,obowiązku solidarności z innymi”? Krótko mówiąc: czy działania polskiego państwa wobec osób, które znalazły się na granicy, są zgodne z prawem?

Postępowanie wobec uchodźców regulują konkretne akty prawne, których nasze państwo jest zobowiązane przestrzegać. Należą do nich: artykuły: 40. i 56. Konstytucji RP, Konwencja o statusie uchodźców (zasada non-refoulement), przepisy wchodzące w skład WESA (Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego) i Konwencja Genewska. Rozporządzenie MSWiA, legalizujące wywózki na Białoruś jest niezgodne z powyższymi aktami [Zob.: M. Grześkowiak, Praworządność wybiórcza: Wspólny Europejski System Azylowy w obliczu kryzysu, na: https://www.bbng.org/praworzadnosc-wybiorcza]. Warto mieć tego świadomość w czasach, gdy mamy do czynienia z narastającą ksenofobią i rasistowskimi uprzedzeniami wobec osób, uciekających z krajów takich jak: Syria, Afganistan, Jemen, Iran, Kongo czy Etiopia.

Serdecznie zapraszamy na wykład „Wschodnia granica Polski. Prawo i praktyka traktowania uchodźców”. Wygłosi go dr Hanna Machińska, która na zaproszenie Kongresu Katoliczek i Katolików podzieli się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Do 2022 roku dr Machińska pełniła funkcję zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Znane są relacje aktywistów na pograniczu, którzy w sytuacjach szczególnie dramatycznych zawsze mogli liczyć na jej pomoc i obecność.

Dlaczego warto posłuchać tego wystąpienia? Z trzech powodów:

  1. Będzie ciekawe.
  2. Rzetelna wiedza może nas ocalić przed obojętnością i pomóc nam w dojrzały sposób przeżywać teraźniejszość.
  3. Każdy będzie mógł zapytać o to, co go nurtuje – to nieoceniona szansa docieczenia prawdy w rzeczywistości, która obrosła zamierzonym i groźnym kłamstwem.

Kiedy? 4 maja godz. 20:00  Gdzie? Na platformie: Zoom

Wprowadzenie do wykładu dr Hanny Machińskiej wygłosi prof. dr Andrzej Zoll, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/92883434744

 Identyfikator spotkania: 928 8343 4744

O autorze

Jan Rodowicz

1 Komentarz

    „… w rzeczywistości, która obrosła zamierzonym i groźnym kłamstwem.” – niestety to co pojawia się w tej sprawie na tym portalu przepełnione jest kłamstwem niedopowiedzeń i manipulacji. Zadałem pytanie, które mogło być początkiem do pogłębionej refleksji jednak profesor Zoll protestujący „przeciw łamaniu prawa w jego imieniu”, zbył te pytanie banałem.

Zostaw komentarz