KONGRES Katoliczek i Katolików

Nasze opinie

Wielkanoc Serhija

Wielkanoc Serhija

Ławka na jakimś balkonie. Rzędem stoją wielkanocne pokarmy. Niewiele, ale bardzo elegancko podane. Dziś jest Wielkanoc w Kościołach Wschodnich. Serhij nie świętuje jej z rodziną, z żoną i swoim pięciorgiem dzieci. Jest na froncie. Gdzieś tam w błotach kończącej się rasputnicy.

Serhij jest dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Tarnopolu. Poszedł na wojnę. Nie musiał iść. Robił bardzo wiele i do tej pory, jeżdżąc na front z transportami, pracując w obronie terytorialnej. Przed wojną był człowiekiem sukcesu. Pod jego rządami Wydział Prawa w Tarnopolu zmienił się nie do poznania. Stał się prawdziwie europejskim miejscem kształcenia studentów i nauki.

A teraz Serhij tkwi tam, w zabagnionych okopach, broniąc ojczyzny.

Pomódlmy się dziś za wszystkich żołnierzy i żołnierki walczącej Ukrainy.

Христос воскрес! Воістину воскрес!

O autorze

Fryderyk Zoll

Fryderyk Andrzej Zoll, prof. dr hab., profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Osnabrück, dr h.c. Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu w Tarnopolu. Zajmuje się przede wszystkim europejskim prawem prywatnym i prawem porównawczym. Członek KOD Małopolskie, wcześniej przez wiele lat pełnił tam funkcję wiceprzewodniczącego; członek European Law Institute. W Kongresie członek Zespołu Organizacyjnego Kongresu i grup "Władza", "Państwo - Kościół".

Zostaw komentarz