KONGRES Katoliczek i Katolików

Nasze opinie

Prawda nas wyzwoli

Prawda nas wyzwoli

Parę słów po emisji filmu red. M. Gutowskiego i następującej po nim dyskusji z udziałem  red. M. Gutowskiego, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, dr A. Karoń-Ostrowskiej, red. T. Krzyżaka  i ks. prof. A. Szostka.

Nie zgadzam się z opinią Fryderyka Zolla, że w krytyce Kościoła zapędziliśmy się w ślepy zaułek. To Kościół zapędził się w ślepy zaułek, przemilczając przestępstwa seksualne księży i nie mówiąc o odpowiedzialności abp. Karola Wojtyły, Jana Pawła II.

Można uznawać za okoliczność łagodzącą klimat PRL, ale na miłość Boską, od czasu upadku komuny minęło ponad 30 lat, a Kościół milczał i nadal milczy. Jak można to nazwać? Faryzeizm, hipokryzja, brak sumienia, grzech…

Jeśli wszyscy jesteśmy grzesznikami, co Kościół nam wciąż przypomina, to są grzesznikami także biskupi, kardynałowie i papieże. Nie można zatajać ich grzechów kosztem krzywdy ofiar. Ofiarom należy się zadośćuczynienie, a nam wszystkim rzetelna informacja o tym, co się naprawdę wydarzało.

 Film red. M. Gutowskiego poraża, ale nie jest paszkwilem. Dyskusja po filmie była rzetelna i uczciwa. Oby nastąpił wstrząs w polskim Kościele, który z Jana Pawła II uczynił bożka.

Jeśli wierzymy Jezusowi, to wierzmy Jego słowom, że tylko prawda nas wyzwoli.

O autorze

Anna Niżegorodcew

prof. dr hab. Anna Niżegorodcew, emerytowana profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, anglistka; zainteresowana komunikacją międzykulturową i rolą kobiet w społeczeństwie i w Kościele katolickim; członkini grupy "Wiara i Społeczeństwo"

1 Komentarz

    Nadal popieram trudną obronę naszego Papieża św.Jana Pawła II, uczynioną przez l prof.Fryderyka Zolla. I słuszna była ta, wykonana przez red Michnika czy byłą Prezydent Warszawy – p.Walt. Komu miał oddawać do dyspozycji grzesznych księży abp., później papież Jan Paweł II ? władZom komunistycznym, walczącym z Kościołem? Czasy urzędowania Oskarżanego nie były czasami XXI wieku, u progu którego był on już ciężko chory i umarł. A wcześniej karano przestępców seksualnych w Kościele przenoszeniem ich do innych parafii. I to wykonywał. Będziemy oskarżać Jana Pawła, że nie był tak reformatorski, że nie zadysponował urzędowego odbierania grzesznym księżom ich kapłaństwa??? To mogło nastąpić w naszych czasach. Tez dzisiaj ufundował się problem zadośćuczynienia ofiarom. I ich śmiałości w ujawnianiu się.

Zostaw komentarz