KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

O Kongresie na jubileuszu Klubu Tygodnika Powszechnego w Bielsku-Białej

O Kongresie na jubileuszu Klubu Tygodnika Powszechnego w Bielsku-Białej

W ramach obchodów pięciolecia Klubu Tygodnika Powszechnego w Bielsku-Białej 3 grudnia 2022 w kawiarni „Perspektywa”, prowadzonej przez Fundację „Wspólnym szlakiem” (ul. Słowackiego 4, Bielsko-Biała), odbyło się spotkanie poświęcone Kongresowi Katoliczek i Katolików. Jako członkini zarówno Klubu TP w Krakowie, jak i Kongresu zostałam zaproszona na to spotkanie przez panią Janinę Rogolińską-Pieronek, prezeskę bielskiego Klubu TP. Towarzyszył mi Marcin Pera, prezes Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza. Obecnych było ok. 30 osób: członkiń, członków i sympatyków Klubu TP w Bielsku-Białej, m.in. pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prof. Marek Uglorz. Nic w tym nie było dziwnego, ponieważ Bielsko-Biała, położone u stóp Beskidów duże miasto w województwie śląskim,  jest siedzibą diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Zapraszając mnie, pani Janina powiedziała, że bielski Klub TP chciałby się czegoś bliższego dowiedzieć o Kongresie i naszym niedawnym Forum „Obecni w Kościele”. Przedstawiłam więc filmy z otwarcia Forum, postulaty Kongresu i wywiad z grupą młodzieży. Wywołało to ożywioną dyskusję nad postulatami i ogólne refleksje o kondycji Kościoła katolickiego w Polsce. Niestety niezbyt optymistyczne. Starałam się wprowadzić więcej pozytywnych myśli o przyszłości naszej wiary, reklamując ostatnią książkę ks. prof. Tomasza Halika „Popołudnie chrześcijaństwa”. Mam wrażenie, że spotkanie wlało parę kropli optymizmu do serc jego uczestniczek i uczestników. Dla mnie symbolicznie ekumeniczny był spacer po ewangelickiej dzielnicy Bielska-Białej, zwanej Bielskim Syjonem, gdzie obok kościoła ewangelickiego stoi jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, zwrócony przodem do pobliskiej katolickiej katedry pod wezwaniem św. Mikołaja.

O autorze

Anna Niżegorodcew

prof. dr hab. Anna Niżegorodcew, emerytowana profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, anglistka; zainteresowana komunikacją międzykulturową i rolą kobiet w społeczeństwie i w Kościele katolickim.

Poprzedni

Następny

Zostaw komentarz