KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Kongresowy głos w syntezie synodalnej diecezji opolskiej

Kongresowy głos w syntezie synodalnej diecezji opolskiej

Miło  mi przekazać wiadomość, że nasz Kongresowy głos został zauważony w  Diecezjalnej syntezie synodalnej diecezji opolskiej.

Raport grupy „Relacje międzywyznaniowe dziś i jutro” został przedstawiony przewodniczącemu  międzydiecezjalnej (diecezja opolska i gliwicka) Komisji d/s ekumenizmu, ks.  prof. Zygfrydowi Glaeserowi, który jest odpowiedzialny za ekumenizm w diecezjalnym zespole synodalnym.

Poniżej fragment syntezy:

DIECEZJALNA SYNTEZA SYNODALNA

„KU KOŚCIOŁOWI SYNODALNEMU: KOMUNIA, UCZESTNICTWO, MISJA”

DIECEZJA OPOLSKA

(….)

Wśród koordynatorów duchownych i świeckich nie zabrakło osób, które niestrudzenie organizowały wiele spotkań synodalnych, gromadząc wokół siebie ludzi gotowych dzielić odpowiedzialność za Kościół i pragnących te spotkania kontynuować.

Z uwagi na bogate doświadczenia współpracy ekumenicznej w naszej diecezji, udało się do grona koordynatorów synodalnych pozyskać m.in. pastora Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Kościoła Zielonoświątkowego, a konsultacje synodalne przeprowadzić również z wiernymi tych kościołów. Cenny głos w ekumeniczną refleksję synodalną wnieśli też przedstawiciele Kongresu Katoliczek i Katolików, którzy postulowali m.in. włączenie tematyki ekumenicznej do tradycyjnego duszpasterstwa w Kościele katolickim i do katechezy – w celu pogłębienia „ekumenicznej świadomości katolików”, organizowanie ekumenicznej turystyki czy podejmowanie innych inicjatyw, które budowałyby kulturę spotkania i dialogu.

(…)

Pełny tekst Diecezjalnej syntezy synodalnej diecezji opolskiej można znaleźć TUTAJ

O autorze

Tomasz Laskowski

ur.1952. Inżynier, romanista; Opole

Zostaw komentarz