KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

TROSKA O STWORZENIE PRÓBĄ NASZEJ WIARY. Publiczna prezentacja raportu

TROSKA O STWORZENIE PRÓBĄ NASZEJ WIARY. Publiczna prezentacja raportu

ZIEMIA GINIE! CO NA TO KATOLICY?

Naukowcy mówią, że Ziemia – taka, jaką znamy – ginie. W 2015 r. papież Franciszek w Encyklice Laudato si’, bazując na eksperckiej wiedzy, wszechstronnie przedstawił zagrożenia i wezwał wszystkich ludzi do ekologicznego nawrócenia. Co znaczy takie nawrócenie? Jak może być realizowane w Kościele? Jakich rozwiązań potrzeba, aby katolicy — świeccy i duchowni — swoim życiem dawali wyraz troski o stworzony świat: o bliźnich, o zwierzęta, o naturalne środowisko, także z myślą o przyszłych pokoleniach? Czy my – katolicy łączymy naszą wiarę z troską o stworzenie? 

Nad tymi i podobnymi pytaniami zastanawialiśmy się przez ostatni rok w zespole pracującym w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików. A teraz chcemy Państwu przedstawić wyniki naszych rozmów, dociekań i obserwacji w postaci raportu pt. „Troska o Stworzenie próbą naszej wiary”.

Raport przedstawia stosunek duchownych i świeckich katolików do współczesnych problemów ekologicznych, na tle wybranych faktów mówiących o dewastacji środowiska, i w kontekście nauczania Kościoła powszechnego. W opracowaniu zawarliśmy też postulaty i propozycje działań, które według nas wiodłyby do większego zaangażowania katolików w działania na rzecz Ziemi i jej mieszkańców.

Raport prezentować będą członkowie Zespołu “Troska o Stworzenie” KKiK: Grzegorz Pieńkowski, Barbara Niedźwiedzka, Joanna i Mariusz Zatylni.

W dyskusji wezmą udział: o. Stanisław Jaromi OFM (REFA), p. Andrzej Henryk Biderman OPs (Caritas Laudato si’) oraz ks. Jarosław Śledź (Parafia Ofiarowania Pańskiego).

Serdecznie zapraszamy, w sobotę 22 stycznia o godz. 16.00 do Parafii Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 w Warszawie.

O godzinie 18.00, po prezentacji i dyskusji wokół wniosków i postulatów raportu, będziemy kontynuować rozmowy o ekologii integralnej w naszym Kościele, w ramach konsultacji synodalnych.   

Zapraszamy!

Zespół „Troska o Stworzenie” Kongresu Katoliczek i Katolików

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebookowej stronie Kongresu Katoliczek i Katolików.

Z raportem „Troska o Stworzenie próbą naszej wiary” można zapoznać się TUTAJ

O autorze

admin

Zostaw komentarz