KONGRES Katoliczek i Katolików

Kongres dla uchodźców

Abp Stanisław Gądecki apeluje o pomoc dla migrantów

Abp Stanisław Gądecki apeluje o pomoc dla migrantów

Apele o pomoc dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej od wielu tygodni kieruje Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W dniu 8.11.2021 skierował on list w tej sprawie do wszystkich parafii i wiernych.

Apel Przewodniczącego KEP ws. pomocy migrantom, 8. 11. 2021

Abp Gądecki zaproponował, aby w niedzielę 21.11.2021 we wszystkich kościołach w Polsce zebrać ofiary na pomoc, która zostanie udzielona poprzez Caritas. Już wielokrotnie również zwracał się do nas wierzących o modlitwę w tych intencjach.

Zauważa on, że zapewnienie bezpieczeństwa naszej granicy nie jest sprzeczne z niesieniem pomocy migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski, ponieważ są oni ofiarą tej sytuacji, a nie jej sprawcami. Jak napisał abp Gądecki w kolejnym apelu w dniu 10.11.2021, nawet wobec zaostrzenia sytuacji na granicy powinniśmy nieść pomoc:

Migranci w większości są ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych. Z tego powodu pragnę raz jeszcze powtórzyć, że osobom dotkniętym tym złem potrzebna jest nasza solidarna troska”.

Przewodniczący KEP popiera również osoby i instytucje, które taką pomoc dla potrzebujących osób prowadzą:

„Jednocześnie kieruję słowa wdzięczności wobec osób oraz instytucji, niosących taką pomoc, z poszanowaniem obowiązującego w Polsce prawa”.

Doceniamy taką postawę abp Stanisława Gądeckiego oraz innych polskich biskupów apelujących o pomoc dla migrantów i uchodźców. Tak jak oni uważamy, że niesienie pomocy potrzebującym bliźnim wynika z podstaw naszej chrześcijańskiej i katolickiej wiary, a do praktykowania miłosierdzia wzywał nas wielokrotnie Jezus Chrystus, jak przekazuje nam tę prawdę Pismo Święte.

Należy również przypomnieć, że Przewodniczący KEP zwracał się już od roku 2016 kilkukrotnie do polskich władz o uruchomienie tzw. korytarzy humanitarnych, aby szybko i systemowo pomagać najbardziej potrzebującym migrantom, a niedawno ponownie apelował o takie działanie w dniu 4.10.2021.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował o pomoc humanitarną dla migrantów, 4. 10. 2021

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. pomocy humanitarnej dla migrantów, 4. 10. 2021

Apel Przewodniczącego KEP ws. pomocy migrantom, 8. 11. 2021

Komunikat Przewodniczącego KEP wobec eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej, 10. 11. 2021

O autorze

Dariusz Rafał Długaszek

Od wielu lat staram się być mężem i ojcem. Zawodowo jestem inżynierem. Mieszkam w diecezji krakowskiej.

Zostaw komentarz