KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Kongresowe Rekolekcje Synodalne

Kongresowe Rekolekcje Synodalne

Zapisy na rekolekcje Kongresu Katoliczek i Katolików tylko do 12 listopada!


 

Przypominamy o organizowanych przez Kongres rekolekcjach synodalnych odbywających się w dniach 26-28 listopada. Spotkanie odbędzie się, dzięki uprzejmości jednego z uczestników Kongresu, Pana Roberta Jansa, w ośrodku Jansowo w Kuślinie (okolice Nowego Tomyśla — zjazd z autostrady A2, woj. wielkopolskie). 

Tytuł rekolekcji to „Kościół, w jakim jestem. Kościół, o którym marzę”, zaś hasło przewodnie, jakie będzie nam towarzyszyć brzmi: „Synod — dlaczego papież Franciszek „robi to” Kościołowi”. Także i my, zastanawiając się nad naszymi nadziejami związanymi z przyszłością Kościoła, pragniemy skoncentrować się głównie na ścieżce, którą podążamy wspólnie w ramach procesu synodalnego. Ona zaś może poprowadzić nas do owego „Kościoła marzeń”, którym chcemy się stać.

Rekolekcje stanowić mają nie tylko wstęp do Adwentu, ale i element duchowego przygotowania do jak najpełniejszego włączenia się w trwający proces synodalny. Czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa wypełnia w tym roku szczególnie wezwanie papieża Franciszka, który zachęca do znalezienia w sobie odpowiedzi na pytanie o synodalność w misji Kościoła. Celem naszego spotkania jest więc zrozumienie idei synodalności oraz naszej roli w niej  i nasze w niej miejsce poszukiwania dróg  elem spotkania jest zrozumienie idei synodalności oraz odnalezienie dró. Poprzez konferencje, modlitwę i wspólny warsztatowy wysiłek zastanowimy się nad przyszłością naszego Kościoła i ścieżkami, jakimi w jego ramach wspólnie podążamy. Chcemy wspólnie z Państwem odnaleźć narzędzia jak najpełniejszego współuczestnictwa w życiu Kościoła, szczególnie w kontekście konsultacji synodalnych, do których zaprasza nas papież Franciszek. Chcąc odpowiedzieć na ten apel, pragniemy otworzyć się na dialog, a wnioski z niego przekuć na dalsze działania, podejmowane zarówno w ramach Kongresu, jak i naszych najbliższych wspólnot i parafii.

To jedyne takie rekolekcje, w których w pełni skupimy się na rozmowie w Kościele i o Kościele, a także na słuchaniu siebie nawzajem we wspólnocie — co, choć tak ważne, nie zawsze jest dla nas łatwe. Rekolekcje poprowadzą s. Barbara Radzimińska i ks. Arkadiusz Lechowski, jednakże w duchu synodalności, poprzez aktywny udział w grupach, wszyscy jesteśmy zaproszeni do ich współtworzenia. W trakcie wydarzenia usłyszymy również głosy tych, którzy doznali z ramienia Kościoła zarówno wykluczeń i krzywd — przedstawicieli Zranionych w Kościele i społeczności LGBT+, ale i radości, także w ramach posługi misyjnej.

Program rekolekcji przewiduje:

  • konferencje: „Proces synodalny jako proces duchowy. Podstawy niezbędne do budowania synodalności”, „Jak rozpoznać doświadczenie synodalności? Słuchanie.”, „Trudności i wyzwania w procesie synodalnym. Rozeznawanie.” oraz „Wołanie Ducha Świętego ku przyszłości. Uczestnictwo”.
  • prace warsztatowe w grupach wokół pytań: „W jaki sposób rozeznać głos Ducha Świętego?”, „Do jakiego rodzaju uczestnictwa woła nas Duch Święty?”
  • rozmowę synodalną na forum z udziałem przedstawicieli Zranionych w Kościele, środowiska LGBT+ oraz innych
  • czas na formację i modlitwę w ciszy
  • Eucharystię
  • wiele dyskusji i wspólnych rozważań

Na rekolekcje mogą przyjechać wszyscy — zarówno zaangażowani członkowie Kościoła, jak i ci, którzy stoją u Jego progu, lub dawno temu z niego wyszli. Mile widziane będą osoby, które w Kościele doświadczyły dobra oraz te, które zostały w nim zranione i chcą zostać wysłuchane. Serdecznie zapraszamy wszystkich!

 

Ośrodek Jansowo dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach głównie 2 i 3 osobowych. Jednocześnie istnieje możliwość przenocowania w innych ośrodkach w bliskiej okolicy. Całościowy koszt uczestnictwa w rekolekcjach to, odpowiednio 293 zł od osoby korzystającej na miejscu z noclegu i wyżywienia oraz 133 zł od osoby spoza ośrodka.

Planowo wydarzenie rozpocznie się w godzinach wieczornych w piątek, zaś zakończy w niedzielę w godzinach popołudniowych.
Zapisy na rekolekcje odbywają się przez formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ (https://forms.gle/oHJMug5SaDSXRkxJ9). Pod linkiem dostępne są także informacje ogólne, postanowienia dotyczące bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego oraz regulamin wydarzenia.

W odpowiedzi na Państwa wiadomości Zespół Organizacyjny postanowił przedłużyć czas zapisów do 12 listopada. Gorąco zachęcamy do jak najszybszej rejestracji i wzięcia udziału w wydarzeniu!
W najbliższym czasie ukażą się także informacje dotyczące programu i organizacji rekolekcji.

Z osobami zapisanymi Zespół Organizacyjny skontaktuje się także indywidualnie i przekaże wszelkie szczegółowe informacje.

Zapraszamy także do kontaktu pod adres: [email protected]
Mamy nadzieję — do zobaczenia na rekolekcjach!

Video

Tak było

O autorze

admin

Zostaw komentarz