KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Kongres otwiera internetową platformę konsultacji synodalnych

Kongres otwiera internetową platformę konsultacji synodalnych

Zachęceni przez papieża Franciszka i w poczuciu odpowiedzialności za Kościół przygotowaliśmy platformę internetową, dzięki której każda i każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania, stanu zdrowia, klimatu panującego w swojej parafii czy diecezji itp. – może wypowiedzieć się w kwestiach poruszanych przez trwający obecnie Synod.

Kliknij tutaj: PANEL KONSULTACJI SYNODALNYCH

Platforma składa się z trzech podstawowych modułów: 1) kwestionariusza pytań związanych z tematyką synodu; 2) forum przeznaczonego do bardziej swobodnych niż w kwestionariuszu, chociaż moderowanych wypowiedzi; 3) formularza pozwalającego zgłaszać własne tematy do omówienia na forum. Wkrótce pojawią się tutaj również krótkie filmiki, które pomogą lepiej zrozumieć tematykę synodu i pokażą, jak uczestniczyć w konsultacjach synodalnych.

KWESTIONARIUSZ PYTAŃ SYNODALNYCH zawiera 30 pytań, które zostały zainspirowane punktem 5. Vademecum Synodu o synodalności. Zalecenia tego dokumentu spróbowaliśmy dostosować do polskich realiów i naszej lokalnej problematyki. Zachęcamy do odpowiedzi na wszystkie pytania, ale można też odpowiedzieć tylko na te, które wydadzą się Wam najistotniejsze czy najciekawsze. Najważniejsze, aby poświęcić trochę czasu i zacząć się nad nimi zastanawiać. W uwagach na końcu każdego z formularzy można zaznaczyć, że któreś z pytań uznaliście za niezrozumiałe lub nietrafnie sformułowane.

Mamy nadzieję, że niektóre przynajmniej pytania skłonią Was do dyskusji z innymi osobami: w rodzinie, w parafii, we wspólnocie itp. W swojej pracy mogą je również wykorzystywać katecheci i duszpasterze. Dlatego platforma daje możliwość udzielenia odpowiedzi na dwa sposoby: jako osoba indywidualna albo w imieniu grupy.

Wypełnione formularze zostaną zapisane anonimowo i na żadnym etapie ich analizy nie będzie możliwe powiązanie odpowiedzi z osobą lub grupą, która ich udzieliła.

FORUM DYSKUSYJNE tworzymy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że kwestionariusz nie wyczerpuje wszystkich ważnych dla Kościoła zagadnień. Na forum można wskazać na to, czego nie obejmowały pytania, rozszerzyć swoje wypowiedzi albo skonfrontować się z poglądami innych osób. Na początek zaproponujemy kilka wiodących tematów, zainspirowanych również przez Vademecum, ale każdy może rozszerzyć tę listę.

ZAPROPONUJ NOWY TEMAT NA FORUM. Chcąc to zrobić, należy podać dane kontaktowe, opisać zakres proponowanej tematyki i uzasadnić jej ważność, a także ustalić, kto będzie moderatorem tej części forum i kto podsumuje dyskusję.

Kliknij tutaj: PANEL KONSULTACJI SYNODALNYCH

W razie wszelkich wątpliwości czy trudności technicznych proszę pisać na adres [email protected] lub korzystać z udostępnionych w panelu łącz do Messengera i WhatsApp.

Zgodnie z zaleceniami synodalnymi kwestionariusz pytań i dyskusje na forum zostaną podsumowane. Po zakończeniu konsultacji synodalnych każda z osób, które zarejestrowały się na platformie, otrzyma takie podsumowanie na podany adres e-mail. Zamieścimy je również na tej stronie internetowej.

Zachęcamy również do zapoznania się na naszej stronie internetowej z zakładką Synod. Artykuły, podcasty, informacje oraz do korzystania z naszych materiałów szkoleniowych, które można pobrać TUTAJ.

Zespół Synodalny Kongresu Katoliczek i Katolików

Kliknij tutaj: PANEL KONSULTACJI SYNODALNYCH

 

O autorze

admin

Zostaw komentarz