KONGRES Katoliczek i Katolików

Kongres dla uchodźców

Trzeba coś zrobić. Lista organizacji wspierających uchodźców

Trzeba coś zrobić. Lista organizacji wspierających uchodźców

Miłość nie wyrządza zła bliźniemu.

Lista organizacji wspierających ludzi cierpiących na granicy – aktualizacja

Nasz Kościół dał nam następujące czytanie na dzień 3 listopada br.:

„Bracia: Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje drugiego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: «Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj» i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: «Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!» Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.” (Rz 13,8-10)

Odpowiadając na apel prymasa abp Wojciecha Polaka „Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli i umierali u naszych granic” poniżej przedstawiamy niepełną i niezamkniętą listę organizacji, które niosą pomoc. Apelujemy aby, każdy z nas włączył się w te akcje w miarę swoich możliwości.

JAK POMÓC GRUPIE GRANICA? ZBIÓRKI I DZIAŁANIA – Salam Lab

Najnowsze wiadomości o demonstracjach, zbiórkach i innych akcjach dotyczących ratowania ludzi na granicy polsko-białoruskiej | Obywatele.News

 • Grupa Granica, grupuje kilka organizacji pozarządowych działających na miejscu. W terenie przekazują jedzenie i ubranie, zbierają świadectwa osób pokrzywdzonych.

Grupa Granica – Strona główna | Facebook

 • Medycy na Granicy, grupa lekarek, lekarzy, ratowniczek i ratowników medycznych. Codzienne dyżury, udzielana jest pomoc w sytuacjach skrajnie trudnych na granicy stanu wyjątkowego. Pomimo gotowości lekarzy, poparcia Prymasa Polski, zebranych społecznie środków MSWiA nie wpuszcza karetki do strefy przygranicznej.

Medycy na granicy – Strona główna | Facebook

 • Warszawski KIK uruchomił Punkt Interwencji Kryzysowej w pobliżu strefy stanu wyjątkowego aby przekazywać pomoc. Przejmowane jest wsparcie osobiste, w postaci darów i wpłat.

https://www.kik.waw.pl/aktualnosci-kik/punkt-interwencji-kryzysowej-kik-od-tygodnia-przy-granicy-stanu-wyjatkowego/

 • PCK prowadzi akcję zbiórki darów rzeczowych w oddziałach w całym kraju. Możliwa jest wysyłka ubrań do oddziałów PCK w Lublinie i Białymstoku. Nadal PCK nie jest dopuszczana do strefy stanu wyjątkowego. Wiceprezes PCK: „Jestem w PCK od lat 80-tych i zawsze towarzyszyło mi hasło: Pomóżcie pomagać! Ale dziś muszę też powiedzieć: Pozwólcie nam pomagać.”

Polski Czerwony Krzyż – NA RATUNEK uchodźcom (pck.pl)

 • Gmina Michałowo od początku października przy OSP Michałowo uruchomiła ogrzewalnię dla potrzebujących, w tym dla migrantów. Od 8 października rusza centrum logistyczne zorganizowane razem z WOŚP, PCK i przy wsparciu RPO. Zbierane są dary i wpłaty. Pakiety pomocy są przekazywane do miejscowości w strefie przygranicznej.

https://michalowo.eu/punkt-pomocy-michalowo/

https://michalowo.eu/wszystkie-drogi-prowadza-do-michalowa-dlatego-powstalo-tu-centrum-pomocy-humanitarnej-wosp/

 • Miasto Hajnówka i powiat Hajnówka organizuje pomoc i zbiera dary i wpłaty na pakiety dla potrzebujących migrantów, które są przekazywane w teren.

Informacja (apel) Burmistrza Miasta Hajnówka i Starosty Hajnowskiego – Powiat Hajnowski – Portal gov.pl (samorzad.gov.pl)

 • Caritas Polska, m.in rozprowadzanie poprzez parafie przygraniczne zastawów pomocy do rozdania. Planowane jest postawienie namiotów pomocy przy każdej parafii nadgranicznej. Wg abp. Stanisława Gądeckiego: „Docierający tam migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej. Bez względu jednak na okoliczności ich przybycia, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego.”

Caritas i przygraniczne parafie niosą pomoc uchodźcom – Caritas Polska

Apel przewodniczącego KEP w sprawie kryzysu na granicy – Caritas Polska

 • Fundacja Ocalenie pomaga uchodźcom na wielu polach od roku 2000 m.in. w Warszawie i Łomży, obecnie również interwencje na granicy.

GRANICA | Fundacja Ocalenie

 • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej od wielu lat udziela bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców. Na granicy zbiera pełnomocnictwa od osób potrzebujących, aby ich reprezentować w Polsce ale również interweniować w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. 

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – Strona główna | Facebook

 • Rodziny bez granic to powstała obecnie nieformalna grupa osób, którym nie jest obojętny los ofiar kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, a w szczególności los przebywających tam dzieci. Prowadzi m.in. akcje informacyjne.

Rodziny Bez Granic – Dołącz i działaj!

 • Stowarzyszenie  Homo Faber działa w Lublinie na rzecz grup, które są dyskryminowane, również uchodźców. Obecnie prowadzi też działania w pobliżu granicy.

Homo Faber (hf.org.pl)

Niestety państwowe służby utrudniają pomoc na granicy i zastraszają osoby pomagające. Liczne informacje o takim postępowaniu władz dotarły do specjalnego sprawozdawcy ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich zadeklarował w dniu 5.11.2021 pomoc prawną wszystkim, którzy ratując życie i zdrowie migrantów obawiają się pociągnięcia z tego tytułu do odpowiedzialności karnej.

 Wizyta RPO w Michałowie i na granicy polsko-białoruskiej | Rzecznik Praw Obywatelskich (brpo.gov.pl)

Disturbing Reports from Poland’s Eastern Border – UN SR Human Rights Defenders (srdefenders.org)

Istnieje portal internetowy, który prezentuje materiały na temat uchodźców w Polsce i na świecie. Zadaniem tej strony jest zachęcanie i inspirowanie do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez działania edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Kto już działa – uchodzcy.info

Ponadto ze strony Rodzin bez granic można pobrać informacyjne materiały graficzne: plakaty i ulotki.

O autorze

Dariusz Rafał Długaszek

Od wielu lat staram się być mężem i ojcem. Zawodowo jestem inżynierem. Mieszkam w diecezji krakowskiej.

Zostaw komentarz