KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

Kongresowe środowisko pod Wawelem – zaczynamy cykliczne spotkania

Kongresowe środowisko pod Wawelem – zaczynamy cykliczne spotkania

Drodzy Państwo!

Jakiś czas temu spotkaliśmy się w kawiarni na krakowskim Kazimierzu. Chcielibyśmy Państwu jeszcze raz serdecznie podziękować za tamto wspólne popołudnie, za rozmowę, która wielu z nas natchnęła do dalszej działalności w Kongresie. Niektórzy, ożywieni tamtym spotkanie, postanowili udać się do swoich proboszczów, księży reprezentujących lokalny Kościół i porozmawiać o jego kształcie. Dodatkowym “pretekstem” do takiej aktywności okazała się rozpoczęta właśnie w Kościele powszechnym droga synodalna – czas namysłu nad sposobem sprawowania władzy w naszej Wspólnocie.

To jednak dopiero początek długiej drogi. Zarówno w Kongresie jak i Kościele. Dostrzegamy, że po przerwie wakacyjnej prace Kongresu znacząco przyspieszyły, a oś ich aktywności skupiła się wokół tematów bieżących i bardzo nas wszystkich dotykających – stosunku ludzi wierzących do uchodźców, biskupów do świeckich i władz państwowych do wszelkiego typu wykluczonych i potrzebujących wsparcia. To wszystko powinno być przedmiotem naszego namysłu!

Podczas spotkania w Krakowie padły głosy o konieczności organizacji cyklicznych zebrań kongresowego środowiska pod Wawelem, dopraszając do tych wydarzeń kolejne osoby i grupy. W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że kluby Tygodnika Powszechnego z chęcią ugoszczą nas w swoich progach. Możemy też w przyszłości spotykać się w miejscu bardziej neutralnym (np. w tej kawiarni, w której dotychczas, jesteśmy po rozmowach z właścicielem), albo bardziej kościelnym – jednej z zaprzyjaźnionych parafii. To zależy od Państwa.

Na początek proponujemy zorganizować kolejne spotkanie w Krakowie właśnie w Klubie Tygodnika, podczas którego wybraliby Państwo lokalnego koordynatora, który przejąłby od nas pałeczkę organizacyjną. Można by też było ustalić cykliczne spotkania, na przykład raz w miesiącu o stałej godzinie i zawsze w tym samym miejscu – aby bez dodatkowych ogłoszeń każdy wiedział, gdzie i kiedy może włączyć się w otwartą dyskusję o Kościele.

Zapraszamy na spotkanie w piątek 5 listopada o godz. 18.00 w Klubie Tygodnika Powszechnego przy ul. Pijarskiej 5 (“w dół po schodach”).

Z gorącymi pozdrowieniami!

Barbara Balicka
Filip Flisowski
Michał Leśniak

O autorze

admin

Zostaw komentarz