KONGRES Katoliczek i Katolików

Kongres dla uchodźców

Apel Prymasa Abp. Wojciecha Polaka o pomoc dla naszych bliźnich

Apel Prymasa Abp. Wojciecha Polaka o pomoc dla naszych bliźnich

Czasami mamy wrażenie, że nie słychać głosu naszego Kościoła w sprawie dramatycznej sytuacji uchodźców na naszej granicy. Chcielibyśmy, aby o tym mówiono w każdym kościele i każdej wspólnocie. Mamy wrażenie, że w wielu wspólnotach trwa milczenie. Ale nie jest to cała prawda o naszym chrześcijaństwie w Polsce. Chcemy publikować wypowiedzi przedstawicieli środowisk katolickich i chrześcijańskich odnoszące się do tej niezwykle aktualnej sytuacji. Sytuacji, naszym zdaniem, będącej próbą naszego chrześcijaństwa w Polsce.

Prymas abp. Wojciech Polak już kilkakrotnie wypowiadał się na temat tragedii na granicy i jednoznacznie wzywał do niesienia pomocy. Również apelował o to do władz kraju.

Przytoczmy tutaj fragmenty odpowiedzi Prymasa z dnia 29.09.2021 na apel grupy „Medycy na Granicy”. Dodajmy, że abp Wojciech Polak odpowiedział w ciągu jednego dnia. [pogrubienie fragmentów teksu od redakcji KKiK]

„W odpowiedzi pragnę przekazać, że jakkolwiek nie mam możliwości zweryfikowania rozbieżnych informacji przekazywanych przez wolontariuszy i stronę rządową, dotyczących udzielania pomocy medycznej migrantom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej, to jestem głęboko poruszony śmiercią kilkorga z nich. Niestety, nie doczekali się niczyjej pomocy. Ich śmierć powinna zaalarmować nasze sumienia, skłonić do refleksji nad wiernością Ewangelii i spowodować konkretne działania, które zapobiegną kolejnym tragediom. (…) Potrzebne są wspólne działania. Nie pozwólmy by nasi bliźni cierpeli i umierali u nszych granic”.

Poniżej całość apelu medyków z dnia 28.09.2021 oraz odpowiedzi Prymasa z dnia 29.09.2021


Zeskanowane obrazy

P.S. Według “Więzi” Prymas wysłał kolejne pismo do MSWiA w sprawie udzielania pomocy medycznej uchodźcom na granicy, ale tej informacji obecnie (18.20.2021 godz. 18:20) nie ma jeszcze na stronach Prymasa. W sieci jest informacja, że Ministerstwo odmówiło.

O autorze

Dariusz Rafał Długaszek

Od wielu lat staram się być mężem i ojcem. Zawodowo jestem inżynierem. Mieszkam w diecezji krakowskiej.

Zostaw komentarz