KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Publikujemy polskie tłumaczenie dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Synodalność w życiu i misji Kościoła”

Publikujemy polskie tłumaczenie dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Synodalność w życiu i misji Kościoła”

Kongres Katoliczek i Katolików jako pierwszy publikuje polską wersje dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej pt. „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Choć Watykan ogłosił go w marcu 2018 r., tekst nie był dotąd dostępny po polsku.

Autorem dokumentu „Synodalność w życiu i misji Kościoła” jest Międzynarodowa Komisja Teologiczna – ciało eksperckie złożone z teologów z całego świata, mające służyć papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary pomocą w formułowaniu opinii teologicznych na najważniejsze tematy.

– Dziwi fakt, że do tej pory nie ma polskiego tłumaczenia dokumentu i że przeszedł on w naszym kraju niemalże niezauważony. Uważam brak polskiej recepcji tekstu komisji za poważne zaniedbanie i pominięcie, ponieważ jest to dokument, który powinien być czytany i przyswajany przez tych, którzy w sposób szczególny są odpowiedzialni za budowanie Kościoła synodalnego, zwłaszcza przez biskupów i prezbiterów – pisał niedawno na łamach „Więzi” ks. Krzysztof Patejuk, który naukowo zajmuje się teologicznym zagadnieniem synodalności. – Dokument można traktować jako podręcznik synodalności i podstawę do formacji na poziomie diecezji i parafii, gdyż ma charakter nie tylko dogmatyczno-historyczny czy kanonistyczny, ale także pastoralny i duchowy – wyjaśniał. Autorem polskiego tłumaczenia dokumentu jest ks. prof. Janusz Bujak, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, który wyraził zgodę na jego publikację przez Kongres Katoliczek i Katolików. Dokument pokazuje historyczne i teologiczne źródła synodalności w Kościele. Przekonuje, że jego siłą powinna być jedność w różnorodności, a nie pełna uniformizacja. Rozwija sformułowane przez papieża Franciszka przesłanie, że synodalność jest konstytutywną cechą Kościoła. Zachęca cały Lud Boży do aktywnego uczestnictwa w jego życiu i wskazuje na współodpowiedzialność za jego stan. Centralnym motywem tekstu jest wezwanie do podejmowania przez świeckich większej odpowiedzialności za wspólnotę wierzących. Międzynarodowa Komisja Teologiczna wzywa też do zmiany sposobu zarządzania Kościołem poprzez budowanie kultury spotkania, dialogu i modlitwy oraz włączania w procesy decyzyjne wiernych o różnych poglądach.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz