KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Watykan zaprezentował dokumenty dotyczące Synodu. Priorytetem kobiety, młodzież i osoby wykluczone.

Watykan zaprezentował dokumenty dotyczące Synodu. Priorytetem kobiety, młodzież i osoby wykluczone.

W Watykanie zaprezentowano dwa dokumenty kluczowe dla zbliżającego się Synodu. To „Dokument przygotowawczy” oraz praktyczny poradnik „Vademecum Synodu o Synodalności. Oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych”. Wśród dostępnych na stronie Watykanu wersji językowych nie ma języka polskiego.

W jaki sposób Kościół słucha świeckich, zwłaszcza ludzi młodych i kobiet? Jaką przestrzeń stwarza do tego, by słyszany był w nim głos mniejszości, odrzuconych i wykluczonych? Czy umiemy się przyglądać naszym uprzedzeniom i stereotypom, które utrudniają nam słuchanie? – to tylko niektóre pytania, jakie stawia wiernym Kościół przy okazji Synodu, który rozpocznie się w październiku.

„Dokument przygotowawczy” zawiera przystępne omówienie procesu synodalnego oraz omawia zagadnienia, które będą jego tematem. Z kolei „Vademecum” to zbiór praktycznych rad, jak przeprowadzić szerokie konsultacje z wiernymi w Kościołach lokalnych, głównie na szczeblu diecezjalnym. „Wszyscy są zaproszeni do mówienia z odwagą i parezją (bez żadnych zahamowań – red.). Jak promować wolny i autentyczny styl komunikacji wewnątrz wspólnoty, bez hipokryzji i koniunkturalizmu?” – czytamy w dokumentach. Zachęcają do dialogu nie tylko w Kościele, ale też ze społeczeństwem i innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Nie stanowią zbioru konkretnych wytycznych, lecz zachęcają do twórczego rozwijania zaprezentowanych inspiracji.

Vademecum zawiera też źródła liturgiczne i biblijne, pomocne przy refleksji duchowej na temat synodalności, a także przykłady dobrych praktyk z poprzednich synodów. Jako pozytywne przykłady podane są m.in. doświadczenia z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Australii, Niemiec i Irlandii. Autorzy dokumentów apelują o priorytetowe potraktowanie kobiet i młodzieży, których nie zawsze słuchano w Kościele wystarczająco uważnie.

Oba dokumenty można pobrać na odświeżonej stronie internetowej www.synod.va. Na razie są one przygotowane w sześciu wersjach językowych, wśród których nie ma wersji polskiej. Dotychczas opracowano wersję włoską, angielską, hiszpańską, francuską, niemiecką i portugalską. 

Na witrynie zaprezentowano też oficjalne logo Synodu. Przedstawia ono wielkie drzewo oraz różnokolorowe sylwetki 15 postaci będących w drodze. Symbolizują one różnorodność Kościoła.  – Nie ma między nimi hierarchii, wszyscy są na tym samym poziomie: młodzi, starzy, mężczyźni, kobiety, młodzież, dzieci, świeccy, zakonnicy, rodzice, pary, samotni, zdrowi, niepełnosprawni. Znamienne, że biskup i zakonnica nie idą przed nimi, ale wśród nich. Jest to nawiązanie do słów Jezusa z Ewangelii: „Dziękuję Ci, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że ukryłeś te sprawy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś maluczkim” (Mt 11:25) – czytamy w tekście wyjaśniającym symbolikę logo. Autorką grafiki jest  Isabelle de Senilhes, artystka z Paryża zaangażowana we francuski ruch świeckich w Kościele.

W marcu ub. roku papież Franciszek zwołał XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku termin obrad biskupów w Rzymie przełożono o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Jak twierdzi przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który uczestniczył w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu, tak szerokie konsultacje przedsynodalne nie mają precedensu w historii Kościoła. Arcybiskup nazwał nawet przedsięwzięcie „synodem powszechnym”.

Konsultacje z Ludem Bożym na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

Fot. Oficjalne logo Synodu

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz