KONGRES Katoliczek i Katolików

Z życia Kongresu

15 września — Rozmowy o Synodzie

15 września — Rozmowy o Synodzie

Webinar z s. Nathalie Becquart 

Link: https://us02web.zoom.us/j/81541771330
Meeting ID: 815 4177 1330

Zespół Organizacyjny Kongresu Katoliczek i Katolików pragnie zaprosić wszystkich Kongresowiczów oraz osoby zainteresowane na wydarzenie organizowane 15 września br., poświęcone zbliżającemu się Synodowi. Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Spółdzielczym Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym „Żurawia” przy ul. Żurawiej 47 w Warszawie. Będzie także w całości dostępne w formie online.

Rozmowy o Synodzie stanowić mają swego rodzaju kongresowe konsultacje przedsynodalne. Wspólnie, to jest w ramach Kongresu oraz z udziałem zaproszonych gości, aktywistów i publicystów katolickich, od lat obserwujących i opisujących rzeczywistość kościelną, chcemy zastanowić się, jakie są perspektywy, wyzwania stojące przed nami w kontekście Synodu.

Postaramy się także wspólnie znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: jak odpowiedzieć na apel papieża Franciszka, by przeprowadzić szerokie i autentyczne konsultacje synodalne? Jak dotrzeć na peryferie Kościoła, do niewysłuchanych i milczących? Jak zaprosić do udziału tych, którzy nie czują się uczestnikami toczących się w ramach Kościoła Katolickiego procesów decyzyjnych i dyskusji? Jak zaangażować laikat, jak pomóc mu się upodmiotowić i uwierzyć w wagę jego przemyśleń, pomysłów i wniosków? Jak usłyszeć każdego ochrzczonego, każdego, kto należy do wspólnoty Kościoła Katolickiego w Polsce, każdego, komu na sercu leży jego przyszłość? Jak przeprowadzić konsultacje, które obejmą jak najwięcej uczestników, które będą rzetelne i prawdziwie włączające?

Wydarzenie podzielone będzie na trzy bloki dyskusyjne.

W pierwszym, w godzinach 14:00-15:30 wezmą udział członkinie i członkowie Kongresu. Wówczas wspólnie zastanowimy się nad formą konsultacji synodalnych w Polsce w ramach naszych parafii i diecezji oraz dyskutować będziemy nad możliwymi drogami uczestnictwa i pomocy w ich przeprowadzeniu z ramienia Kongresu.

Do udziału w następnej części, od godziny 16:00, zapraszamy, prócz przedstawicieli Kongresu, aktywistów, dziennikarzy, publicystów i działaczy związanych z Kościołem Rzymskokatolickim w Polsce. Wraz z nimi rozważać będziemy plany przeprowadzenia konsultacji synodalnych, wymienimy doświadczeniami, uwagami i pomysłami na jak najpełniejsze w nich uczestnictwo.

O godzinie 18:00 zapraszamy na wydarzenie otwarte, dostępne w formie online nie tylko dla kongresowiczów, ale i dla wszystkich zainteresowanych. Gościem specjalnym jest siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów z nadania papieża Franciszka, pierwsza kobieta z prawem głosu w historii synodów. Przeprowadzi ona dla nas krótkie webinarium dotyczące synodalności, odpowie też na pytania uczestników. Serdecznie zapraszamy do rozsyłania wiadomości o webinarium do wszystkich zainteresowanych kwestią synodu. Spotkanie odbędzie się pod linkiem dostępnym TUTAJ.

Z uwagi na ograniczenia wynikające ze wzmożonego reżimu sanitarnego, do udziału w formie stacjonarnej zapraszamy reprezentantów grup merytorycznych Kongresu, zaś pozostałych uczestników i uczestniczki gorąco zachęcamy do uczestnictwa przez pośrednictwo platformy ZOOM, w ramach której także spotkanie będzie prowadzone. W najbliższych dniach członkowie Kongresu otrzymają link do spotkania. Przypominamy, że spotkanie z siostrą Nathalie będzie miało charakter otwarty, dwa pozostałe dostępne są dla uczestników Kongresu.

Poniżej, na plakacie, szczegóły dotyczące wydarzenia:

Zachęcamy do kontaktu na adres: [email protected] oraz pod numer: 505 097 094. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości.

Bądźcie z nami 15-ego! Wspólnie odpowiedzmy na apel Franciszka!

Webinar z s. Nathalie Becquart 

Link: https://us02web.zoom.us/j/81541771330
Meeting ID: 815 4177 1330

O autorze

admin

Zostaw komentarz