KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z delegacją Kongresu Katoliczek i Katolików

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z delegacją Kongresu Katoliczek i Katolików

Abp Stanisław Gądecki spotkał się w Poznaniu z sześcioosobową delegacją Kongresu Katoliczek i Katolików. Tematem rozmowy było włączenie się Kongresu w konsultacje przedsynodalne, które rozpoczną się w październiku.

Gdy zapytaliśmy, czy jako Kongres mamy się angażować w proces synodalny, Ksiądz Arcybiskup odpowiedział krótko: „Do roboty!” S. Barbara Radzimińska, rzeczniczka prasowa Kongresu Katoliczek i Katolików podsumowuje prawie dwugodzinne spotkanie. Według niej spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze. Ksiądz Arcybiskup mówił o potrzebie promocji synodu wśród wiernych przypominając, że nie jest łatwo zmobilizować katolików do aktywności. Wyraziliśmy gotowość włączenia się w ten proces. Wyznaczył też osobę do stałych kontaktów w Kongresem, co nas bardzo cieszy – dodaje rzeczniczka Kongresu.

W spotkaniu wziął udział także ks. bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Kongres przedstawił obu hierarchom swój pomysł na włączenie się w konsultacje przedsynodalne. Zależy nam na dotarciu na peryferie Kościoła, do czego wzywa papież Franciszek – dodaje s. Radzimińska.

W marcu ub. roku papież Franciszek zwołał XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku termin obrad biskupów w Rzymie przełożono o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Jak twierdzi przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, który uczestniczył w spotkaniu informacyjnym, zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu, tak szerokie konsultacje przedsynodalne nie mają precedensu w historii Kościoła. Arcybiskup nazwał nawet przedsięwzięcie „synodem powszechnym”. 

Konsultacje z Ludem Bożym na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

W marcu ub. roku papież Franciszek zwołał XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jak powiedział kard. Joseph Tobin z Kongregacji ds. Biskupów, chodzi o decentralizację Kościoła i osłabienie władzy Stolicy Apostolskiej na rzecz Kościołów lokalnych. Synodalność nazwał wręcz „długofalową grą Franciszka”, która ma prowadzić do zmian w systemie sprawowania władzy w Kościele. Słowo „synod” oznacza bowiem po grecku „wspólną drogę”.

Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku termin obrad biskupów w Rzymie przełożono o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się one już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz