KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Wydarzenia zaprzyjaźnione: wewnętrzny Synod brytyjskiej organizacji Root&Branch

Wydarzenia zaprzyjaźnione: wewnętrzny Synod brytyjskiej organizacji Root&Branch

Kongres Katoliczek i Katolików, jako inicjatywa wewnątrz Kościoła Katolickiego, skupiona na dialogu o jego kondycji i przyszłości, pozostaje w łączności z innymi ruchami i organizacjami stawiającymi sobie za cel rozpoczęcie debaty o Kościele.

Kluczowe jest dla nas zwiększenie współuczestnictwa świeckich w procesie decyzyjnym. Jedną z ważnych inicjatyw wydaje się w tym kontekście Root&Branch, brytyjska grupa skupiona wokół działań na rzecz reformy Kościoła. Organizacji tej, tak jak i nam, szczególnie bliska jest idea synodalności i podmiotowości — stąd aktywnie pragnie włączyć się w brytyjskie konsultacje synodalne, rozpoczynające się, jak te w Polsce, już na jesień tego roku.

ca Synod składać się będą panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, w tym Mary MacAleese, byłą Prezydent Irlandii, aktywnie działającą na rzecz porozumienia katolików i protestantów oraz zmian w Kościele Katolickim, szczególnie na rzecz społeczności LGBT+ oraz kobiet.

Na kanwie spotkania organizatorzy pragną stworzyć specjalny dokument — Bristol Text — który miałby stać się dokumentem referencyjnym brytyjskiego Episkopatu podczas ogólnych konsultacji. W synodzie uczestniczyć można poprzez platformę Zoom; na stronie internetowej dostępne są specjalne bilety na wydarzenie, a także jego pełen program.

Już dziś wiemy, że wydarzenie podzielone będzie na dwa etapy: pierwszy, w dniach 5-8 września (wieczorami), odbywać się będzie na Zoomie. Podczas niego wypracowywana będzie treść dokumentu Bristol Text. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się:
> redefining and reclaiming of ministry (zredefiniowanie i odzyskanie posługi)
> embracing of diversity (objęcie/docenienie różnorodności)
> rethinking moral theology (ponowne przemyślenie teologii etycznej)
> insisting on sharing authority (naleganie na podział władzy)
Drugi etap, odbywający się w dniach 10-12 września, zarówno w Bristolu, jak i, ponownie, online przez Zooma, składać się będzie z wystąpień mówców, którzy wskażą jak przekuć wypracowane idee w działania.

Członkowie Root&Branch serdecznie zapraszają wszystkich, którym los Kościoła Katolickiego, także na świecie, nie jest obojętny, do udziału w spotkaniu. My także polecamy wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w przedsięwzięciu oraz podzielenie się informacją o nim ze znajomymi i bliskimi, którym bliski jest dalszy los Kościoła Katolickiego, nie tylko w w ymiarze polskim ale też międzynarodowym.

Bilety na wydarzenie (wersja online) dostępne są tutaj: www.rootandbranchsynod.org 

Zachęcamy do kontaktu z organizacją www.rootandbranchsynod.org, [email protected], +44 7968 390420.


zdjęcia: www.rootandbranchsynod.org

O autorze

admin

Zostaw komentarz