KONGRES Katoliczek i Katolików

Troska o stworzenie Nasze opinie

Platforma Działania Laudato Si’

Platforma Działania Laudato Si’

Platforma Działania Laudato Si’ – dołączajcie rodzinami, wspólnotami, jako firmy i organizacje.

W maju 2021 r. została udostępniona przez Watykan i międzynarodową koalicją organizacji katolickich Platforma Działań Laudato si’, która ma ułatwić ludziom na całym świecie realizację programu działań ekologicznych, do których wzywa papież Franciszek w swojej Encyklice. To cele i plany hamowania naszego egoistycznej, często bezmyślnej konsumpcji oraz niszczenia środowiska. Projekty, których horyzont to na razie najbliższe 7 lat, realizować mogą dowolne wspólnoty: rodziny, parafie, diecezje, szkoły, uczelnie, firmy i przedsiębiorstwa rolne, organizacje, grupy i ruchy.

Jak powiedział o. Joshtrom Kureethadam – koordynator sektora ekologii w Dykasterii:  “Platforma Działania Laudato Si’ przekuwa marzenie papieża Franciszka o powstaniu masowego, oddolnego ruchu działającego w trosce o nasz wspólny dom w konkretne inicjatywy. Platforma reprezentuje również chęć uczenia się od wspólnot, które przewodniczą działaniom w duchu Laudato Si’ na całym świecie i chęć wspierania ich pracy”.

Oddolne inicjatywy, przedsięwzięcia, które mogą być zgłaszane na platformie, a następnie będą realizowane i nagłaśniane, aby inspirować innych, mają dotyczyć ekonomii ekologicznej, przyjmowaniu prostego stylu życia, edukacji i duchowości ekologicznej itd.

Przykłady tych działań podsuwane ludziom przez twórców platformy są naprawdę inspirujące. Wiele z nich to coś, co już teraz dzieje się w rozmaitych wspólnotach na całym świecie. Są one oczywiste, jak przechodzenia na źródła energii odnawialne, minimalizowanie śladu węglowego i eliminowanie śmieci, ale i mniej oczywiste: zapewnienie dostępu do terenów zielonych, uczenie się od starszych, tworzenie lokalnych społeczności handlowych, etyczna bankowość, uczestniczenie w kulturze darów itd. Te podpowiedzi można zobaczyć tutaj:   https://platformadzialanlaudatosi.org/materialy/

Bardzo zachęcam do włączania się w społeczność Platformy i do rejestrowania swoich małych, dużych i wielkich projektów  https://platformadzialanlaudatosi.org/

Jedno jednak bardzo mnie martwi. Wśród wielu celów i inspirujących przykładów działań zabrakło sprawy traktowania zwierząt przez człowieka. To taki wstyd dla nas ludzi, a też, jak w przypadku przemysłowych hodowli zwierząt, dewastacja środowiska, ogromna emisja gazów cieplarnianych, choroby. W głosach niszczonej Ziemi twórcy Platformy nie chcą słyszeć krzyku zwierząt. Oprócz jednego przykładu owadów zapylających nie pojawia się tam ani sprawa wymierania gatunków, ani przedmiotowego traktowania zwierząt w hodowlach, w laboratoriach ani nawet zagrożeń powodowanych przez ingerencję i nieodpowiedzialne zaburzanie równowagi w świecie zwierząt. Słowo „zwierzę” nie pojawia się w ogóle. Czyżby, jak zawsze, miały być ukryte pod rozmytym słowem „stworzenie”? Nadal będziemy ukrywać, co im robimy?

My Chrześcijanie dla zwierząt sprzeciwiamy się pomijaniu tej wstydliwej dla naszej cywilizacji, a i zgubnej dla niej sprawy. Zbieramy głosy pod petycją, którą przekażemy Twórcom Platformy o włączenie sprawy poprawy relacji człowiek zwierzę do celów i planów Platformy. Bez uwzględnienia dobra zwierząt w projektach sanacji środowiska nie mamy prawa mówić, że ratujemy nasz wspólny dom. Ten dom jest także ich.

Prosimy wesprzyjcie naszą Petycję. PETYCJA TUTAJ i przekazujcie ją dalej.

Barbara Niedźwiedzka

Animator Laudato Si’ Movement

O autorze

Barbara Niedźwiedzka

Informatolog, członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i Animator Laudato si’, redaktorka strony NASZ WSPÓLNY DOM ( www.klubtygodnika.pl/nasz-wspolny-dom/ ), obrończyni zwierząt, działająca m.in. w ramach Grupy Chrześcijanie dla Zwierząt (f). Autorka źródłowego portalu OPOWIEDZZWIERZE.PL ( www.opowiedzzwierze.pl )

Zostaw komentarz